• $9,3463
  • €10,8642
  • 533.321
  • 1430.37
21 Kasım 2014 Cuma

Mersin’de Uluslararası Narenciye Festivali!

Mersin kent içi bir milyon nüfusu olan ama vilayet olarak 1.7 milyon civarında bir nüfusa sahip bir yer. Bu vilayetimiz toplam ülke GSYİH’sının 16 milyarını üretmekte imiş. Bu sayının üç milyar TL kadarı ise tarım kaynaklıymış. Tarım üretiminin 750 milyon TL kadarı ise narenciyeden gelmekte imiş. Toplam ülke narenciye üretiminin ise yüzde 70 kadarının Çukurova genelinde üretildiği, bunun yüzde 40 kadarının da Mersin’in ürünü olduğu düşünülüyor. Ama son elli yılda narenciye üretiminin girdi maliyeti hızla artarken, narenciyenin piyasa fiyatı ise nerede ise çakılı kalmakta imiş. Bu da bir tanıtım yapılması gerektiği fikrini gündeme getirmiş.

30'a yakın ülke katıldı

Narenciyenin tanıtımı için nasıl bir şeyler yapılması gerektiği konusunda kent yöneticileri ve kent halkı anlaşmış. Mersinliler “ narenciye” için çok farklı bir tanıtım yaklaşımı gerektiğini düşünmüş. 5 yıldır, her yıl bir uluslararası “Narenciye Festivali” düzenlemekteler. Bu festivalin tek benzeri Fransa’nın İtalya hududuna yakın, ama Fransa tarafında Menton denen bir kentte varmış ve bu kentte de Mersin’e benzer bir festival yapılmakta imiş. Mersin’in önderleri ve halkı bir araya gelmişler ve onlar da daha da uluslararası ve değişik bir “Narenciye Tanıtım Festivali” gerçekleştirmişler.
Bu yıl 15-16 Kasım arasında yapılan bu beşinci festivali geçtiğimiz cumartesi günü yakından izlemek fırsatı buldum. Kentte inanılmaz bir misafirperverlik vardı ama daha da önemlisi bu festival bu kenti birleştirmişti. Vali, Belediye Reisi, 4 ilçe Belediye Reisleri, Mersin Ticaret Borsası’ndan yetkililerin ve diğer resmi ve özel kurumların büyük desteği, halkın, okulların ve vatandaşların katılımı inanılmaz boyutta idi. Festival gerçekten müthiş bir birlik ve beraberlik yaratmış.
Festival öyle bir hale gelmişti ki Mersin Valisinin de ifade ettiği gibi, sadece bir Narenciye Festivali olmaktan çıkmış, kentin kültürünü ve sosyal dayanışmasını en iyi temsil eden bir uluslararası olay haline gelmişti. Festivale 30’a yakın ülke ve 650 sanatçı, folklorcu, dansçı ve müzisyen katılıyordu. Ben de Mersin Ticaret Borsası Basın Danışmanı Ercan Güler tarafından basın mensubu olarak davet edilmiştim. Hayatımda çok yere gittim ama bu kadar izzet ve ikram hiç görmedim. Mersin’e ve halkına çok teşekkür ediyorum. Festivalde tüm süslemeler narenciye kullanılarak yapılmıştı. Kortejde tamamen hakiki portakaldan yapılmış bir araba veya bir zürafa veya kocaman, dev boyutta ve portakaldan yapılmış bir keman görmek inanılır gibi değildi.

Bayram havası yarattılar

Alfabetik sıra ile korteje katılan ve becerilerini sergileyen birçok yabancı ve yerli kurum ve konuklar arasında Ukrayna, Yunanistan, Belarus, Bulgaristan, Macaristan, Cezayir, Gürcistan, İspanya, İran, Moldova, Polonya ve daha benim not alamadığım birçok ülkeden sanatçılar şova ve geçit törenine katılmakta idiler. Yerel üniversite ve okulların tiyatro ve folklor dernekleri, spor takımları, ve Mersin’in tüm belediyelerinin destekledikleri her tür sosyal faaliyetin temsilcileri, 3 saate yakın süren bir geçitte bayram havasını yaratanlar oldular.
Festival profesyonel kurumlar tarafından organize edilmemişti. Hepsi yerel tam 60 kişi 15 gün hazırlık yapmıştı.
Mersin Valisi ve Büyükşehir Belediye Reisi İstanbul’dan gelen çok sayıda basın mensubu ile yakından ilgilendiler. Mersin Ticaret Borsası Basın Danışmanı ve İcra Kurulu Danışmanı Ercan Güler ise her an her yerde hazır ve nazır idi. Bana Mersin’i yakından tanımak için verdikleri fırsat nedeniyle tüm Mersin halkına teşekkür ediyorum ve tekrar vurguluyorum: Bu festival mükemmel bir sosyal ve uluslararası dayanışma ve tanıtım örneği ve ben de bugün pazara portakal almaya gidiyorum!

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor