• $15,9283
  • €16,7806
  • 926.328
  • 2394.83
8 Temmuz 2011 Cuma

Merkez Bankası'nı soymaya çalışan faiz lobisi avanta peşinde koşuyor!

ABD ve İngiliz kuruluşları, Londra lobisinin etkisi altında Türkiye aleyhine yazılar yazıyor. Örneğin politikanın değerlendirilmesi çerçevesinde faizlerin yükselmesini istiyorlar. Avanta talebi var yani!

ABD'nin temel iş dünyası gazetesi Wall Street Journal son yıllarda Türkiye aleyhine bir çok ekonomi yazısı üretti. Ancak ABD tek değil. İngilizler, yani Financial Times (FT) gazetesi ve The Economist de, yıllardır Türkiye ile ilgili pozitif incelemeler üretmedi. Hırpalanan ülkeler iki adet: Türkiye ve Brezilya. FT'nin çarşamba günkü sayısında gene bu tür yazılar  vardı. 13'üncü sayfada J.Mackintosh adlı ve genelde finans piyasalarına dair yazı yazan, bu piyasalara yakın  bildiğimiz  bir yazar. Ne diyor? 'Bu hafta 2010 yılından beri hızla büyüyen Brezilya'da, ülke parası real dolara karşı 1999'dan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Yüzde 12.5 civarındaki faiz ülke parasını değerlendiriyor. Çünkü içeri giren sıcak para döviz arzı ve Real talebi demek. Brezilya Merkez Bankası faizleri yükseltiğinde anında sıcak para içeri giriyor. Sıcak para girişi yerel para arzını artırıyor ve yükselen faizin reel büyüme üzerinde yapacağı etkiyi küçültüyor, sıkılaştırma etkisini siliyor.
ETKİ ETMİYOR DİYORLAR
Tersine diğer alternatif Türkiye tarafından uygulanıyor.  Türkiye ise hızla büyüyen ekonomide nisan ayından beri faizleri düşürmüş bulunuyor. Bu da ülke parasının değerini düşürüyor. Ama diğer taraftan da düşük fazi daha fazla kredi demek. Ve dışarıya geri giden sıcak para demek. Ülkede de hızlı büyüme ve cari açık var. Hem Brezilya hem de Türkiye arzu edilmeyen yan etkileri azaltmak için “unconventional' önlemler alıyorlar. Brezilya sıcak paraya Tobin vergisi koyuyor. Türkiye ise banka kredilerini daraltmaya çalışıyor. Her iki ülkedeki “unconventional 'politikalar etki etmiyor.'

LONDRA ETKİSİ
ADAM Adam Smith ve Marshall'in torunları bizim ve Brezilya'nın yaklaşımlarını beğenmiyor. Bu kişiler Londra'daki finans piyasası lobilerinin etkisi altındalar, örneğin bunun Türkiye'deki politikanın değerlendirilmesi çerçevesinde faizlerin yükselmesini istiyorlar. Avanta talebi var yani! Türkiye nisan ayında faizleri düşürmedi. Tüm sıcak paracılar 6.25 civarındaki gecelik faize saldırınca, yani MB'yi soymaya başlayınca, MB gecelik faizi 1.5 düzeyine indirdi ve repo faizi ise yüzde 6 üzerinde kaldı ve ikincil piyasa kamu kağıdı faizi de yüzde 9 civarına yükseldi. Kredi faizleri de yavaş yavaş yükseldi. Nereden çıktı Türkiye faizi indirdi lafı?

James Tobin de bir İngiliz'dir unutmayın
BİZİM ve Brezilya'nın 'unconventional' adı ile eleştirilen ve bu zevatın bir türlü anlamadıkları kanuni karşılık artırma politikasında dünyada üç ülkede uygulama yapılmakta.  Çin şu anda iki yılda sekiz defa artırdığı kanuni karşılıkları, yüzde 21.5 düzeyine yükseltti. Onlar sermaye hareketi yasağı altında çalışıyorlar. Brezilya ve Türkiye sermaye hareketi serbestisiyle çalışıyor. Brezilya yüzde 20 oranında karşılık, yükselen faiz ve Tobin vergisi karşımını uyguluyor. James Tobin de bir İngilizdir unutmayın !

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama