• $9,2448
  • €10,7922
  • 529.329
  • 1432.8
20 Ağustos 2017 Pazar

Merkel ve Almanya'da gelir dağılımı eşitsizliği

Angela Merkel bu yıl seçim yaşayacak. Merkel Almanlara gelmiş geçmiş en refah içindeki Almanya’da yaşıyorsunuz diyor.

Ama bir çok düşük gelirli kişi Merkel’gibi düşünmüyor. Merkel gibi düşünmeyenler eylül ayındaki seçimde durumlarını oylarını Merkel’e vermeyerek gündeme getirebilirler.

Merkel’in temel rakibi ise sosyal demokrat Martin Schulz. Schulz’un en önemli seçim sloganı ise 'eşitsizlik'. Yani gelir eşitsizliği.

Tabii aslında birçok sanayileşmiş ülke bile Almanya’ya gıpta ediyor. Aslında Almanya zengin bir ülke, ama ortalama kişi başına gelirde Britanya, Fransa ve İtalyayı bile geçseler de, Almanların en önemli şikayeti, Berlin’e yabancı göçmenlerin çok büyük sayıdaki göçü.

Servet dağılımında kötü

ARD televizyonunda yapılan son ankete göre, Almanların ikinci büyük şikayeti sosyal eşitsizlik. Bu ikinci büyük sorun. Düşük gelirli biri, işim var ama baloya, sinemaya gidecek param yok, beni en çok üzen de torunlarıma bir hediye bile alamamam diyor.

Almanya’nın kişi başına ortalama geliri 2016 verileri ile 34.500 euro, Fransanınki 31.700 euro, UK’in geliri 31.400 euro, İtalyanın geliri ise 25.900 euro. Avrupa Birliği genelinin geliri ise 29.600 euro.

Bir örnek vermek gerekirse, mesela Almanya'nın eski kömür bölgesi olan Gelsenkirchen bölgesinde bugün hayat çok zor.

Hamburg, Frankfurt ve Münich gibi büyük kentlerde binlerce küçük sanayi şirketi iş yaratıyor. Ama kömür bittiğinden bu yana Almanya genelinde yüzde 5.5 olan olan işsizlik oranı Gelsenkirchen’de yüzde 14.7 düzeyine yükselmiş. Ülkede genel fakirlik yok ama DIW adlı ekonomik think-thank Sosyalist Partiyi ikaz etmiş, ama son dönemde Merkel bile eşitsizliğin en önemli sorunlardan biri haline geldiğini ortaya atıyor. Ekonomi genel olarak iyi ama birçok bölge, kent ve şirket kötü durumda olabiliyor.

Gelir dağılımında Almanya’nın problemi diğerülkelere benze bir boyutta ama servet dağılımında Almanya diğer Avrupalı ülkelerden daha kötü durumda. Almanya’nın en alt yüzde 40 bölümünde yaşayan Almanların hiçbir varlıkları olmadığı gibi, banka tasarrufları da yok gibi.

Almanya’da çalışanların oranı son dönemde oldukça yükseldi ve 44 milyona kadar çıktı. İşsizlik azaldı, istihdam arttı, fakat gene de vatandaşların part time çalışan miktarı, 2002 yılında 4.1 milyondan şimdi 7.5 milyona çıktı. Bu artan değişim ciddi işlerden kalıcı olmayan işlere geçiş sonrası oldu.

Yani Almanya’da da gelir dağılımı eşitsizliği var! Oranı da yüzde 15 kadar!

<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor