• $13,425
  • €15,2105
  • 793.445
  • 2004.59
9 Eylül 2012 Pazar

Merkel kazdığı çukura düştü artık direksiyonda Draghi var

Krizde işbirliğine yanaşmayan Almanlar bugün kendi kazdığı çukura düştü, kriz kendi kapılarına dayandı. Almanya da bu yılın  ikinci yarısında resesyona girmiş olacak. Bunun yanında ECB, klasik Alman yaklaşımına zıt bir manevrayla tahvil alım programını açıkladı. Merkel de Draghi'yi desteklemek zorunda kaldı

Merkel ve Almanlar uzun süre direndiler ve son iki yılda tüm Avrupa'yı ve dünyayı derin ekonomik çukurlara düşürmeyi becerdiler. Şu anda ayakta kalan ve büyüyebilen büyük ekonomiler sadece  ABD ve Asya'da Çin ve Çin ekonomisine endeksli ülkeler! Halbuki zaman kendi yaşam tarzında ve ekonomik yaklaşımında direnmek  zamanı değil, işbirliği ve yardımlaşma zamanı idi. Ama Almanlar bunu bir türlü anlayamamışlardı. Sonunda Almanya da kendi  kazdığı çukura düştü, kriz kendi kapılarına da dayandı! Perşembe sabahı erken saatlerde  OECD tarafından Paris'te ilan edilen son tahminlere göre Almanya da bu yılın  ikinci yarısında resesyona girmiş olacak. Teknik tanımla resesyon peşpeşe iki çeyrek eksi büyüme yani daralma demek. OECD ekonomistleri Almanya'nın 2012 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0.5 ve dördüncü  çeyreğinde yüzde 0.8 daralacağı şeklindeki tahminlerini açıkladılar. Bu tahminlerin açıklanmasından iki üç saat kadar sonra da Merkel ve Almanlar, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil satın alarak likiditeyi artırmak yaklaşımına yol açan kararları konusundaki oylamada Mario Draghi'yi desteklemek zorunda kaldılar. Almanya son yıllarda özellikle Asya'ya büyük ihracat başarısı ile ayakta kalmıştı ama unutmuştu ki bugün bile iharacatının üçte ikisi resesyondaki Euro Bölgesi ülkelerine. OECD tahminleri tam zamanında yetişti ve en son dakikaya kadar parasal genişlemenin ileride enflasyon yaratacağı şeklindeki 'İki dünya savaşından miras Alman klasik korkusuna' prim vererek Avrupa Merkez Bankasında sürekli muhalefet eden Alman Merkez Bankası Başkanı Jens Weidman da artık  izole edilmiş oldu. Weidman'ın perşembe günkü son Avrupa Merkez Bankası toplantısında  da yeni parasal genişleme paketi oylanırken 22 üyeden muhalefet oyu veren tek üye olduğu da düşünülüyor.

Üç büyükler %0.2 büyüyecek
ABD'nin erkenden para ve maliye politikalarını güçlü şekilde genişlemeci tutarak, krizi başlatan  ülke olmasına rağmen, herkesden önce büyümeye geri döndüğü ise Almanlar tarafından görülmüyordu. Ancak OECD tahminleri Euro bölgesinde durumun ne kadar zor olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Avrupa'nın en büyük üç ekonomisi, Almanya Fransa ve İtalya üçlüsünün  bu yılki toplam büyümesi sadece yüzde 0.2 olarak görülüyor. Üç büyüğü aşağıya çekecek olan ise İtalya. İtalya OECD tahminlerine göre bu yıl yüzde 2.4 reel daralma yaşayacak. Euro bölgesi dışında kalan büyük ekonomi olarak İngiltere'nin de 2012 yılının bütününde 0.7 kadar daralabileceği tahmin ediliyor.

Merkel seçimlere hazırlanıyor
OECD tahminlerine göre G7 ülkeleri bu yıl yüzde 1.4 büyüyecek, bu da bir evvelki yılın aynısı bir performans olacak. G7'nin pozitif büyümesine önemli katkı da 2012 yılında OECD tahminlerine göre yüzde 2.3 büyüyecek olan ABD'den gelmekte. Şimdi direksiyonda Merkel yok,  direksiyona Draghi geçti! Merkel de gelecek yıl seçimle karşı karşıya!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları