• $9,2603
  • €10,7981
  • 530.901
  • 1435.04
1 Mayıs 2017 Pazartesi

Meksika’yı hırpalayan ABD’yi hırpalamış olur!

Robert Zoellick yaşamında , Dünya Bankası Başkanlığı, ABD Dış Ticaret temsilciliği ve de ABD Dışişleri Bakan yardımcılığı gibi global çapta en üst düzey işlerde üst yöneticilik yapmış bir kimse. Açık ve seçik bir şekilde Wall Street Journal’de Trump’ın yaklaşımı konusunda düşündüklerini, yani gerçekleri yazmış.

Zoellick , “Başkan Trump alenen ateşle oynuyor!” demiş. Son otuz yılda ABD’nin her iki partisinin Başkanlarının da, ABD’nin Kanada ve Meksika ile beraber çalıştıklarında daha güçlü bir Kuzey Amerika yarattıklarını ve global çapta kuvvetli hale geldiklerini söylediklerini belirtmiş.

Zoellick der ki , Trump biraz daha Meksika’yı üzerse, 2018 Meksika seçiminde anti Amerikan, pro Castro-popülist Andres Manuel Lopez Obrador’un Meksika’nın başına geçmesine neden olur. Bu da çok kötü olur!

Zaten ABD, aslında geleneksel olarak pratik bir uluslararası yaklaşıma sahiptir, ulusalcı değildir. ABD, Avrupa’dan da farklıdır. Avrupa siyasi gücü ortak ülkeler arasında paylaştırır ama ABD ortaklığı genelde karşılıklı saygı ve bağımsızlık üzerine kurmuştu.

Trump en çok kanun dışı göçmenlerden şikayetçi. Ama ABD’ye gelen kaçak göçmenlerin çoğu Güney Amerika ve Orta Amerika'dandır, Meksika’dan değil. Uyuşturucu madde ticareti, suçluların göçü, insan kaçırma gibi işler ve teröristlerin gelişi konusunda Meksika suçlanıp işbirliği bozulmazsa her şey daha kolay ve başarılı olur. Meksikaya hakaret ve yatırım ve büyüme yapmasına engel olmak ve de “duvar” ise milyarlarca dolar parayı boşa atar.

Şu andaki Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto 2013 yılında Meksika'nın Anayasasını değiştirerek ülkesine yatırım yapmaya gelenlere kapıyı açmak yolu ile Kuzey Amerika’nın enerji güvenliğini sağlama almanın yolunu açmıştı. ABD Meksika’ya gaz ve elektrik satmakta, Kuzey Amerika’nın bu alanlarda maliyeti de, Meksika’nın talebi ile azalmakta.Trump’ın yeni yaklaşımı ise özellikle otomotif sektöründe maliyeti arttıracak ve ABD’nin otomotif sektöründe rekabet gücünü azaltacak tür şeyler. Meksika’nın ABD’ye ihracatının yüzde 30 kadarı otomotif sektörüne gitmektedir. Trump Meksikayı bloke ederse Meksika da başka sektörlerde ABD’yi sabote edebilir. ABD vatandaşları ve üreticileri soya fasulyası, mısır ve meyva konusunda zarar eder, çünkü satışlar düşer.

Bugün altı milyon ABD işçisi ve şirketi Meksika'ya ihracattan beslenmekte. Savunma Bakanı Jim Mattis ve Güvenllik Bakanı John Kelly ABD Deniz kuvvetlerinde çalışan Meksikalı sayısını Başkan Trump’a anlatmalılar.

Dış bir ülkenin vatandaşlarına ülkeleri konusunda hakaret etmek de olacak iş değildir. İstikbalde bedeli ödenir.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Bakanları dış ülkelere, hem Avrupa’ya hem de Asya’ya, ABD’nin hem milliyetçi hem de uluslararası olabileceğini anlatmaya çalışıyorlar. Trump da anlatılanları öğrenmeli.

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?