• $16,6885
  • €17,5406
  • 971.811
  • 2405.36
26 Kasım 2012 Pazartesi

Meksika nasıl öne fırlıyor?

Türkiye dünyada ilk on ülke arasına girmek arzusunda. Global bir bakış ile önümüzde duran benzer değişim ülke örneklerine bakmamız  gerekli. Son yıllarda 'rüzgarlanan' BRICS lakaplı  ülkeler şimdi zorlanmakta. Batı da şimdi başka bir ülkeyi vitrine koymakta. Bu hafta The Economist dergisi Meksika'yı 'pazarlamaya' başladı. Aşağıdaki tablo IMF'in Ekim 2012 tarihindeki revize tahminlerine dayanarak, NAFTA'yı oluşturan ülkeler ABD, Kanada ve Meksika'nın büyüme durumlarını özetliyor. NAFTA ise pozitif büyüyor.

"meksika1.jpg"

Bu NAFTA tablosuyla karşılaştırılmak üzere; AB ile, bizim dahil olduğumuz, diğer yapıları bize benzer gelişen ekonomiler kümesinin büyüme performansını karşılaştıralım. IMF verilerinde Euro Bölgesi'nin büyüme tahmini  2011 yılında 1.4,  2012 yılında eksi 0.4 ve 2013 yılında da 0.2. Türkiye'nin içinde bulunduğu grup ise Meksika'dan biraz az da olsa pozitif!

"meksika2.jpg"

IMF verilerine göre dünyanın ortalama nominal kişi başına geliri 2011 yılında 10.189 dolar. Meksika'nın kişi başına geliri de bize benzer düzeyde,  2011 yılında 10 178 dolar civarında. Bizimki de 10.363 dolar. Ama Meksika NAFTA üyesi olmanın ötesinde,  bir de zengin petrol ülkesi!  Peki Meksika nasıl öne fırlayacak? The Economist'in öne sürdüğü temel ekonomik faktörler var. Atılım için en başta geleni ise imalat sanayii sektöründe saat başına dolar bazında ortalama ücret. Meksika, Çin'le karşılaştırmalı verilmiş:

"meksika3.jpg"

Meksika'nın ücret verisi ile Çin'in verisinin arası kapanıyor!
Meksika ücret verisi Çin'e yaklaştığı zaman ihraç edilecek şeylerin maliyetine ek olarak  nakliyesi  de ucuzluyor. Sonuçta The Economist aşağıdaki tahmini sayfalarına almış. Tabloda ülke payları yüzde olarak verilmiş. Tahminler ABD Ticaret Bakanlığı'nın verileri. Kaybeden de Çin ve Japonya! 

"meksika4.jpg"

Özet: Bir büyük ekonomik blok ile 'yakın akraba' olmak ve sanayide ücretlerin rekabetçi olması galiba ekonomik atılımın temel altyapısını oluşturuyor. Siyasi istikrardan, demografiye kadar birçok başka faktör de önemli ama Meksika'nın avantajının nerede olduğu, bizim dikkatle analiz etmemiz ve izlememiz gereken bir faktör!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)