• $ 5,7691
  • € 6,5567
  • 261.612
  • 95.169
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Meksika galiba sola dönüyor

Meksika’da bir haziran günü, tarım kenti olan Actopan’da yakıcı güneş altındaki halk, şehir meydanında geçmişte oldukça sol eğilimli başkan adayı Andres Manuel Lopez Obrador’u dinliyor. Temmuzun ilk günü seçim var ve Obrador seçildiği taktirde ülkedeki sahtekarlık yaklaşımını kökünden ortadan kaldıracağını vaat ediyor.

Lopez Obrador, seçildiği takdirde, gereksiz kamu harcamalarını azaltacağını, başbakanın maaşını düşüreceğini, uçak filosunu satacağını vaat ediyor. Gelen paraları da fakir insanların emeklilik fonlarını artırarak, gençlere eğitim fonları yaratarak, küçük çiftçilere bedava gübre dağıtarak, yaşamları kolaylaştırmak için kullanacağını söyleyerek, alkışları artırıyor. Obrador yüzde 50’den fazla oy alacağını ve siyasi rakibi, ortanın sağı eğilimli Ricardo Anaya’nın iki misli oy alarak başkan olacağını söylüyor. Fakat 2006 ve de 2012 yıllarında Labrador seçimlerde yüzde 35 üzerinde oy alamamıştı. Ama şimdi daha sakin ve etkili.

Eskiden, 2000 öncesinde Latin Amerika’da sol olmak modaymış. Ama son 5 yıllık dönemde Arjantin ve de Peru gibi ülkelerde muhafazakar partiler ve liderler iş başına gelmiş. Fakat son 5 yılda fiyatların ve enflasyonun artması ve de aşırı rüşvet sonucu, konservatif liderler yeniden işbaşına gelmekte. Bu nedenle de Obrador’un seçilme şansı doğmuş. Devleti yönetenlerin birçoğu da, başta şu andaki lider Enrique Pena Nieto olmak üzere, rüşvet nedeniyle itham edilmeye başlamış. Lider Pena Nieto’nun karısının 7 milyon dolarlık bir malikane alması sonrasında, devlete verilen rüşvetin, ev almak için kullanıldığı ortaya çıkmış. Geçen yıl enflasyon yüzde 6.8 düzeyindeyken de, meyve ve sebze fiyatları yüzde 19 kadar artmış. Bu durumda vatandaşlar, hayatı kolaylaştıracak diye düşündükleri liderlere oy vermekte. Bu nedenle de Obrador çok popüler olmuş.

Obrador Kuzey Meksika’da da oy almaya başlamış. Kuzeyde 2017’de şiddet ve de kavga iyice artmış ve yaşam 2017’de çok zor hale gelmiş. Obrador yeni partisi olan ve 2014’te kurduğu Morena Partisi’ne birçok güvenilebilir siyasetçi ve üyeyi almış ve de böylece oy miktarını da artırmış. Oyları milyonlarca artmış ve böylece seçimi kazanabilir hale gelmiş. 1 Eylül’de yapılacak olan seçim ilginç olacak ve Obrador en çok destek alan siyasetçi olabilir.

Akşam TV Seçim Sonuçlarını İstanbullulara Sordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Denizde heykel bulan adam bu kez 'fosil' buldu

Türk F-16’ları 'Yavuz'u selamladı! İşte o anlar...