• $9,7437
  • €11,3723
  • 563.193
  • 1479.93
9 Şubat 2016 Salı

Meğer Çin de biraz bize benziyormuş!

Çin’in döviz rezervleri geçtiğimiz aydan bu yana bir ayda 99.5 milyar dolar azalarak 2012 Mayıs ayından beri en düşük düzeylerine indiler. Beijing dolarları, ya ülkeden çıkan sermaye hareketlerini karşılamak ya da ülke parasını piyasalarda korumak gibi adımlar esnasında harcamış bulunuyor.

Ülkenin yavaşlamasının getirdiği korkuyla ve de düşen varlık fiyatlarının sonucu olarak yatırımcılar sermayelerini hem evde hem de ülke dışında dolar alıp renminbi satarak korumaya döndürmüş bulunuyorlar.

Çin bu ortamda bir yandan yabancı sermaye girişi şartlarını da azaltmaya ve yumuşatmaya ve de diğer yandan yabancıları yeniden renminbi tutmaya döndürmeye çalışıyor.

99.5 milyar dolar azalma sonrasında Çin’in döviz rezervleri 3.23 trilyon dolar değerine düşmüş bulunuyor. Şu anda kadar en yüksek aylık döviz kaybı ise geçtiğimiz aralık ayındaki 107.9 milyar dolarlık düşüş ile gerçekleşmişti.

Çin 1990 yılından bu yana en düşük büyümesini yaşadığından yatırımcılar çöküşten korkmaktalar. Ancak para politikasını yönetenlerin bir ikilemi var. Eğer para politikasını yumuşatırlarsa ülke parasını desteklememiş oluyorlar. Ve renminbinin devalüasyonuna yol açmış olabilirler. Ama eğer ülke parasını desteklerseler de, o zaman büyüme ters etkileniyor.
Çin Başkanı Li Kegiang geçtiğimiz cuma günü yabancı akademisyenler ve finans uzmanları ile yaptığı görüşmede ülkeyi bu ikilemden reform adımları atarak çıkaracaklarının altını çizdi.

Li Kegiang eğer Çin reform girişimlerini ve dışa açılmayı devam ettirirse ne Çin parası değer kaybeder. Ne de Çin büyümeden vazgeçmeye mecbur kalır dedi.

Ona göre Çin ülkeyi, borca dayalı ağır sanayi tesisleri kurmaktan vazgeçerek ve ülkeyi tüketime döndürüp, hizmet sektörü ve yüksek teknolojili üretime dayanarak, ayağa kaldırmak niyetinde.

Ancak son dönem piyasada görülen türbülans Çin’i daha yavaş davranmaya itmekte diyen Kegiang, diğer taraftan global ticarette daralmanın da etkili olduğunun altının çiziyor. Uluslararası ortam daha iyi durumda olsa idi, yüzde 6.9 düzeyinden daha da fazla büyüyebilirdik de dedi.

Kore ve Japonya gibi ihracatçı rakiplerinin paraları dolara karşı değer kaybederken, Çin’in parası daha da düşük değerli olsa idi, daha iyi rekabet edebilirdik diyen Kegiang, sermaye çıkışlarının zamanlaması doğal olarak rekabet gücümüzü azaltıyor eklemesini de yaptı. Bu durum döviz rezervlerinin kısmen azalmasını da getiriyor dedi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı