• $13,5139
  • €15,3822
  • 799.333
  • 2052.39
26 Aralık 2012 Çarşamba

MB'nin 2013 politikası yaklaşımı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dün uzun zamandır beklenen 2013 para ve kur politikası açıklamalarını basın huzurunda gerçekleştirdi. Eleştirilere ve sorulara cevap verdi. Aşağıda açıklamaların kısa bir özeti var. Yarın detaylı bir analiz yapacağız.
 Merkez Bankası özetle 2013-2014 ve 2015 yıllarının her üçünde de yüzde 5 enflasyon hedefi kovalayacağını ancak hedefin etrafında yüzde 2 genişliğinde bir belirsizlik bandını muhafaza edeceğini bildirdi. Ama bu yıl için enflasyonun yüzde 6.5'un altında ve yüzde 5'e çok yakın bir yerde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu da belirtti.
KURA KAYITSIZ KALMAYIZ
Başçı bir döviz kuru hedefi olmadığını, ama TL'nin aşırı veya düşük değerli olması durumunda veya kur volatilitesinin çok arttığı durumlarda da 'kayıtsız' kalamayacaklarını belirtti.  Reel döviz kurunun önemli olduğunu vurgulayan Başçı, zaten kendi politikaları  açısından, hem finansal istikrar hem de fiyat istikrarı gözlüğüyle bakıldığında, iki önemli gösterge olduğunu belirtti. Göstergelerden birinin reel döviz kuru, diğerininse kredi stoğu artış oranlarındaki gelişmeler olduğunun altını çizdi.
 Başçı kredi gelişmeleri konusunda hedef sayı izlemediklerini ama yüzde 15 artıştan daha büyük oranların riskli bir durum yaratacağını da ekledi. Ancak ülkemizdeki kredi stoğunun milli gelire eşdeğer bir boyuta gelmesi nedeniyle de daha yüksek bir oranda kredi genişlemesi yaşanmasının olasılığının da küçük olduğunu vurguladı.
 Artık devam edilmeyecek olan bazı eski yaklaşımları da sayan Başçı, günlük döviz alım satım ihaleleri yapmaktan vazgeçtiklerini, gelecek yıl bu tür bir yaklaşıma  dönmelerinin gerekmeyeceğini gündeme getirdi. MB'nin döviz rezervlerinin yeterince büyük olduğunu vurgulayan Başçı ihracat kredilerinin TL ödendiğini ama geri dönüşün döviz cinsinden olduğunu ve bu politikaya devam ederek döviz rezervlerini 2013 yılında bu kanalla 12 milyar dolar kadar artıracaklarını da belirtti. Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra MB'nin döviz rezervi artırma yaklaşımı salt ihracat kredilerinden beslenecek. Tabii zorunlu karşılıklarının altın ve döviz olarak yatırılması opsiyonu da brüt döviz rezervi artırımını destekleyecek.
KLASİK YAKLAŞIM BİTİYOR
Diğer taraftan para politikasında da oldukça güvenli olduklarını ve normalizasyonuna başladıklarını; klasik TL ve döviz likiditesi yaklaşımlarına devam etmekle beraber, yeni politika yaklaşımlarına da devam edeceklerini vurguladı. Merkez Bankası 2011 yılındaki türbülans esnasındaki yaklaşımlarını bir kenara bırakacaklarını, döviz deposu yaklaşımlarının vadesinin kısaldığını ve bu piyasada faizlerin yükseldiği günlerin geride kaldığını da açıkça söyledi.
 Merkez Bankası bankalar için yeni bir politika aracı olarak da yüksek kaldıraçlı finansal durumu olan bankalara (ana sermayeye göre çok borçlu demek) ek karşılık uygulaması düzenlenmesini uygulamaya koyacaklarını da anlattı. 2013'te bankaların kaldıraç yapılarını inceleyeceklerini, yüzde beş kaldıraç ve ana sermaye oranının optimal ve normal sayılacağını; Türk bankalarının büyük çoğunluğunun iyi durumda olduğunu,  düzeltmesi gereken banka sayısının çok az olduğunu vurguladı. 
 Merkez Bankası 2013 yılına girerken ekonomimizin geçmişten çok daha güçlü olduğunu ve yeniden büyüme sürecinin cari dengeyi ve bütçeyi fazla bozmadan yeniden başladığını, kendilerinin yeni şartlarda da piyasaya destek vereceklerini ama fiyat riski ve finansal risk yaratmayacaklarını belirtti.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor