• $9,4485
  • €10,9803
  • 547.606
  • 1508.39
24 Mart 2012 Cumartesi

MB, kızılcık sopasını çıkardı 'koridor'da yine belirsizlik var

Geçtiğimiz cuma günü faiz koridorunun daraltılabileceği yönünde açıklamalar yapan Merkez, spekülatörlerin devreye girdiğini düşününce kızılcık sopasını çıkardı. Piyasa gelişmeleri belirsizlik yaratınca, Merkez 'belirsizlik yaratma yaklaşımını geri getirmişe' benziyor. Salı günkü PPK'da 'koridor daraltma' beklentisi de zayıfladı

Bazı şeyleri artık iyice anlamamız gerekiyor. Merkez Bankası'nın yaptığı politika yaklaşımının nedenleri ve yeni yaklaşım asıl hedefi hiç anlaşılamadı. Hatta küstah bir Amerikalı medyacı ' TCMB bu politikalarla ya ekonomi Nobeli alır ya da rezil olur' demeye bile cüret etti. Ülkemizde çok bilen bir banka iktisatçısı bayan da politika yaklaşımına 'Ortadan karışık!' adını takarak dalgasını geçti. Merkez Bankası Başkanı konuşurken 'Başkan konuşuyor, TL değer kaybediyor' diye altyazı geçenler bile oldu. Ama TCMB başarılı olunca da banka iktisatçısı 2012 reel büyüme tahminini iki misline çıkartmaya mecbur kaldı. Bir başka menkul kıymet ve yatırım şirketinin ekonomisti patronun türküsünün söylemeyi hiç bırakmadı, süratli negatif yorum üretti.
Merkez yoluna devam etti ve kur spekülasyonunu önledi. Yüksek faizi engelledi. Tabii Merkez, bazı günlerde enflasyon hedeflemesinden çıkmaya mecbur kaldı. Zaman zaman da döviz kurlarına müdahle etmeye mecbur oldu, dalgalı kuru kısa süre de olsa kenara bırkmaya mecburiyet hissetti.  Ama sonunda Merkezin kur, enflasyon ve faiz konularında söylediklerinin çoğu ve hamlelerinin hepsi doğru çıktı, beklenen sonucu üretti. Bu günler çok sıradışı günler. Bizim deneyimimiz, hafızamız  ise ülkemizin yerel olan 1994 ve 201 krizlerine endeksli, ama bu seferki kriz ithal, biz de büyük çapta katil değil kurbanız!

EN AZ BİR YIL BÖYLE DEVAM EDER
PEKİ Merkez'in yaklaşım değiştirmesinin nedenleri neydi? Bugün dünyada beceriksiz siyasi liderler ve kötü yönetilen ve vurdumduymaz ülkeler var. Çoğu kendini kurban zannediyor ama, aslında çoğu da katil! Ekonomi katili! Risk algılaması anbean, saatbesaat, günbegün değişmekte. Spekülasyon yaklaşımı da öyle. Bir gün beklentiler pozitife dönüyor bir gün negatife. Bu durumda Merkez durup durup, her gün, her an, her varlık konusunda spekülasyonla mücadele etmeye mecbur kalıyor. Para politikası da bu nedenle çok kısa vadede tersine dönüşler ve zik zaklar yaşamaya mecbur kalıyor. Bu gidişat da en az bir yıl devam eder gibi duruyor.

AMATÖR SPEKÜLATÖRLER!
SON bir haftaya bakın. Önce Çin'in büyüme oranının yüzde 7'ye ineceği açıklandı. Sonra da Çin Mart PMI  verisinin kritik eşik yüzde 50'nin altına indiği ortaya çıktı. Bu durgunlaşma  demek. ABD'den ise iyi haberler geldi. Bu da yerel ve uluslararası 'amatör spekülatörlerin' en son oyuncağı olan altının değer kaybetmesine ve dalgalanmasına neden oldu. Gene direnç, destek, dirsek türü analizler ortalığa döküldü.

'Faiz koridoru daralabilir' söylemi artık geçerli değil
BU ortamda bizim Merkez Bankamız ne yapacak? Ortalığı karıştıranların yaptığının tam tersini. Perşembe ve cuma günleri kızılcık sopasını çıkardı, haftalık repo ihalelerini kıstı, piyasayı likidite sıkıntısına getirdi ve gecelik faizi yükselterek kurlardaki yukarı gidişatı derhal kontrol altına aldı. Bu durumda da gelecek haftaki para politikası toplantısında faiz koridoru daraltması konusundaki Merkez Bankası söylemlerinin geçerliliği büyük çapta ortadan kalktı. Cuma günü Merkez Bankası Başkanı, salı günü de Başkan Yardımcısı faiz koridorunun daraltılabileceğini ima etmişlerdi. Ama piyasa gelişmeleri belirsizlik yaratınca, Merkez de belirsizlik yaratma yaklaşımını geri getiriyor. Tabii biz verilerin hepsini bilemediğimiz gibi olanları da geç görebiliyoruz, ama benim Merkez'e güvenim şahsen son derece yüksek.

SİZ SİZ OLUN RİSK ALMAYIN!
TABİİ bazen tahmin yanlış nedenle doğru çıkabilir. Örneğin ben geçen hafta Fenerbahçe - Galatasaray lig maçının sonucunun beraberlik olacağını sınıfta ve televizyonda önceden söylemiştim. Birçok kimse de  tebrik etti. Ama pazartesi günü televizyonda verdiğim açıklamayı dinleselerdi ne yaparlar bilmem. Televizyonda sonucu doğru bildiğimi, ama sonucun benim olacağını düşüdüğüm birçok şeyin tersi gerçekleştiği için, tesadüfen bildiğimi söyledim. Yani analizimin yanlış olduğunu gördüğümü, sonucu bilmemin de bu durumda tesadüfi olduğunu, dürüstlük adına kamu oyuna açıkladım. Bugünlerde ekonomi tahmini de futbol gibi. Anlık değişmeler oluyor! Siz siz olun, risk almayın, beni de sakın ha dinlemeyin!

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler