• $32,5406
  • €34,8875
  • 2486.25
  • 9536.62
27 Nisan 2014 Pazar

Manchester nasıl çöktü, kim çökertti?

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Manchester United Futbol takımı 27 yıl Alex Ferguson tarafından yönetilip dünyanın en başarılı ve şöhretli futbol takımı haline geldikten sonra lig yedinciliğine düştü. Sadece 10 aydır kulübün başında olan teknik adam Moyes takımdan uzaklaştırıldı. Birkaç gündür Manchester United’ın çöküşünün sorumlusu kim diye soruluyor!

10 ayda şutlanan teknik adam Moyes kendisi ve ekibi, veya onu teknik adamlığa seçen ve kulübe tavsiye eden Alex Ferguson mu suçlu? Takımı 2005 yılında 790 milyon doların altına imza atarak borçla satın alan, sonra da kulüpten 500 milyon sterlin kapan ABD’li işadamı Glazer ve iş başındaki iki oğlu mu itham edilmeli? Yoksa kulübü satın almalarını sağlayan sonra da bankacılığı bırakıp ödül olarak takımın yöneticisi olan, J.P.Morgan kökenli ve son yıllarda da M.United Kulüp Başkan Yardımcısı görevinde bulunan futboldan hiç anlamayan Ed Woodward mı, veya futbolcuların kendileri mi?

Sahaya bastonla çıkacaklar

Bir kere Manchester United’ın efsane antrenörü Alex Ferguson ortaya çıkıp, “ben de bu kulübe ilk geldiğimde birinci yıl onbirinci olmuştum, sonraki yıl ikinci ve daha sonraki yıl da gene onbirinci olmuştum, bu nedenle Moyes’e on ayda kapıyı göstermek doğru yaklaşım değil, durun biraz bekleyin” demeli idi. Zaten Ferguson kendisi Moyes’e uzun altı yıllık kontrat yapılmasında ısrar eden kişi olmuştu. Ama kenara çekildi, sustu ve Moyes gitti!

Şu andaki kadroda 1987 yılında Manchester City altyapısından gelmiş Ryan Giggs 1973 doğumlu 41 yaşında, 1991 yılından beri MU’da oynuyor. Moyes sonrasında da geçici antrenör olarak atandı. Rio Ferdinand 36, Michael Carrick 33, Patrick Evra ve Nemanja Vidic 33 yaşında. Bu kadroya Ferguson’un son yılında 2012 Ağustos ayında 30’luk ve sık sakatlanan Van Persie alınmış, o da bir sürü gol atmış, sonra da bu yıl 31 yaşında tekrar uzun süreli sakatlanarak kadroya gol katkısı pek yapamamıştı. Moyes geldikten sonra da önemli oyuncu olarak sadece 25 yaşındaki Juan Mata transfer edilmişti. Ve Everton’da Moyes’in oyuncusu olan orta saha oyuncusu Fas kökenli Belçikalı 27 yaşındaki Marouane Fellaini de geç alınmış, ama yedi hafta sakatlık geçirmiş ve kadroya girememişti.

Ronaldo'yu sattıklarında başladı

Geriye suçlu adayı olarak Glazer ailesi ve onların finansman sorunlarını hallettiği için bankacılıktan ayırılıp M.United Başkan yardımcısı yapılan Ed Woodward kalıyor. Tabii bir Ferguson ile aynı anda işten ayrılan emektar “transfer uzmanı” David Gill’in kaybı konuşulmalı. Yarın ABD’li Glazerlerin perişan ettiği Manchester United’ın son maddi durumunu ve yeni risklerini aktaracağım. Ancak 2009 yılında 1985 doğumlu, o gün ve bugün en büyük golcü olan Christiano Ronaldo ellerinde iken 80 milyon sterline Real Madrid’e satmalarının parasal çöküşün başlama sinyali olduğunu da unutmamak gerekir.
Michigan Üniversitesi Profesörü Stephan Syzmanski İngiliz ve İtalya liglerinde yaptığı araştırmalarda son on yılda futbolculara ödenen paralar ile ligdeki ortalama pozisyon arasındaki korelasyonun pozitif yüzde doksan kadar olduğunu vurgulamakta. Tabii korelasyon nedensellik demek değildir ama, yüzde 90 da yüksek bir istatistiki sonuç. Peki Manchester nasıl “gariban” statüsüne indi, parasız kaldı ve ligde yedinci duruma geldi? Detaylar yarın!

<p>İran'da nükleer programı   'Barış için Atom', aslında ABD'nin yardımı ile başlatıldı. </p><p>5 nü

İran ve İsrail arasında 'nükleer' gerginlik!

Bursa'da define faciası! 1 kişi öldü, 2 kişi kayıp

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı