• $16,3992
  • €17,6087
  • 972.357
  • 2432.79
10 Kasım 2018 Cumartesi

Maliye Bakanı Guedes Brezilya’yı kurtarabilir mi?

Brezilya’nın yeni başkanı, asker kökenli ve oldukça gaddar Jair Bolsanaro, 28 Ekim’de ikinci tur seçiminde de başkanlığı kazandı. Ve çok uzun zamandır Brezilya’yı yöneten sol parti tüm gücünü kaybetti. Böylece 15 yıldır işbaşında olan sosyalistler kenara çekilirken, 1 Ocak’ta başa geçecek olan aşırı sağcı ve asker kökenli Bolsanaro ekonomiyi de yönlendirecek! Ama Brezilya çok büyük ekonomik sorunlar yaşamaktaydı. Zaten Bolsanaro asker olduğu için de ekonomiden pek anlamaz.

Latin Amerika’da Şili’de, General Diktatör Augusto Pinochet, 1973’te solcu başkan Salvator Allende’yi bir askeri darbeyle görevden almış ve ülkenin çok yüksek enflasyonu ve de dev kamu bütçe açıklarını ortadan kaldırabilmek için, Chicago Üniversitesi’nde okuyanların iyi bildiği, Milton Friedman stili serbest ekonomi yaklaşımını gündeme getirmişti. Brezilya’nın yeni başkanı Bolsanaro da, asker kökenli sağcı bir yönetmendi. Pinochet’i izlemiş ve Brezilya’da da Şili benzeri şeyler yapılmasını gündeme getirmişti.

Dr. Guedes 1980 yılı sonrasında Brezilya’ya, yani kendi memleketine geri dönmüş ve de 1983’te de Banco Pactual diye bir de banka kurmuş, banka da Brezilya’nın en büyük yatırım bankalarından biri haline gelmişti. Ama aslında Brezilya Merkez Bankası’nın o dönemki lideri Profesör Carlos Langoni de, Guedes’in üniversite hocalığını yapmıştı ve Guedes sınıfın en çalışkanı, akıllısı ve de okulun birincisi olarak dikkati çekmişti. Guedos bir yıl evvel Bolsanaro’nun kampanyasına katılmıştı, sonra da Brezilya’nın GSYİH oranı olarak yüzde 7 boyutundaki bütçe açığını hızla azaltmak ve de ülkenin baş belası 147 kamu şirketini özelleştirmek görevinde çalışmak üzere işe alınmıştı. Guedes diğer taraftan Brezilya’nın çılgın vergi sistemini değiştirmek, ülkenin çok masraflı emeklilik ödemesi sistemini sağlamlaştırmak ve de bütçe felaketini de kontrol altına almak göreviyle işbaşına getirilmişti.

Profesör Dr. Paulo Guedes, “Bugün, işbaşına gelinip, yapılması gereken her tür değişikliğin yapılmasının gerektiği dönem!” diyor. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya eskiden her yıl yeni bir Marshall Planı uygulamak zorunda kalmış ve ülkede atılan ekonomik adımlar da çok zorlanma yaratmıştı. Guedes de önce ülkenin emeklilik sistemini düzeltmek adımını atmaya çalışıyor! Bakalım sonunda neler olacak!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

TEKNOFEST Azerbaycan başladı! İşte ilk görüntüler

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu