• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
4 Ocak 2013 Cuma

Mali uçurumdan kısmen kurtulduk!

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi hem ABD  ekonomisini hem de global ekonomiyi hırpalayabilecek, bir kere daha resesyon yaratabilecek mali uçurum belasını salı gecesi geç saatlerde ve adeta son dakikada kısmen bertaraf etti.
Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'ya gelen Obama'nın B planı, 100 kişilik Senato'da 89 evet ve 8  hayır  oyu ile kabul edildikten sonra, kanun teklifi gece yarısı yapılan oylama ile çoğunluğun muhalefette olduğu Temsilciler Meclisi'nde de 167 oya karşı 257 oyla kabul edildi ve böylece dünya rahat bir nefes aldı. Ancak sorunların hepsi henüz çözülmedi.
Eğer bu kanun teklifleri son anda kabul edilmeseydi, ABD kamuoyu Cumhuriyetçileri ülkeyi büyük bir ekonomik sorunla karşı karşıya bıraktıkları için itham edecekti. 
NELER KABUL EDİLDİ?
Kongre şubat veya mart ayı sonuna kadar 16 trilyon doları üzerindeki kamu borç limiti tavanını geriye dönük kanun çıkartarak yükseltmek zorunda.
Diğer taraftan da önemli harcamaların kısılması ve bütçe açığının düşürülmesi de önümüzdeki aylara kaldı. Peki yeni düzenlemeyle neler kabul edildi?
Kişiler için 400 bin dolar ve aileler için 450 bin dolar altındaki gelirler için vergiler aynı kaldı, değişmedi. Buna karşılık bekar tek kişi için 400 bin ve aile için 450 bin dolar üstü gelirlerde vergi oranları kalıcı şekilde yüzde 15 düzeyinden yüzde 20 düzeyine yükseltildi.
200 bin dolar üstü kişisel gelir ve 250 bin dolarlık aile geliri için bazı durumlarda vergi muafiyeti ve oran düşürme maddeleri yeniden kabul edildi.
Milyonlarca vatandaşın etkileneceği minimum enflasyon vergisini endeksleme kuralı kabul edildi.
5 milyon dolardan yüksek değeri olan gayrimenkul türü varlıklarda vergi oranları kalıcı şekilde yüzde 35'ten yüzde 40'a yükseltildi.
2009 yılında ekonomiyi canlandırmak için kabul edilmiş bulunan, çocuklar ile ilgili vergilerde indirim, emek ile kazanılan gelir üzerinden bazı vergi muafiyeti artışları ve üniversite eğitimine devam için ödenen fonlarda vergi muafiyeti gibi ve şirketlerde de bazı sosyal içerikli konularda ödemeler için vergi muafiyeti hükümlerinin kaldırılmaması ve yeniden devam etmesiyle ilgili hükümler kabul edildi.
OBAMA'YI HIRPALIYOR
Çalışanların kazandığı ilk 113.700 dolarlık gelirden alınan  şirket bordro vergisi oranı yüzde 4.2'den yüzde 6.2 düzeyine artırıldı.
İşsizlik sigortasının krizde artırılan yardım miktarlarının bir yıl daha geçerli olması üzerinde anlaşıldı.
Medicare denen sağlık programında hizmet sağlayanlara yapılan ödemelerde yüzde 27 indirim yapılması da bir yıl için tehir edildi.
Anlaşmanın iki tarafı 2013 yılının ilk 2 ayı içinde gündeme otomatikman gelecek olan ve toplamı 119 milyar dolar tutan  harcama indirimini durdurma ve bunun karşılığında başka ve henüz belirlenmemiş alanlarda harcama indirimi yapma konusunda da anlaştı.
Görüldüğü gibi kamu borç limiti ve harcama kısıntısı gibi, 2011 yılında ABD'nin ratinginin düşürülmesine yol açan konularda, hala kesin bir karar yok. Ama ABD resmen müflis ilan edilmekten de şimdilik kurtuldu.
Obama da yarıda kalan Hawaii tatiline geri dönme fırsatını yakaladı! Ama Nobel'li ve Demokrat Parti taraftarı iktisatçı Paul Krugman ise Obama'yı daha ağır şeyler talep etmediği için köşesinden ağır şekilde hırpalamaya başladı!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler