• $13,4654
  • €15,3281
  • 770.707
  • 1857.4
7 Ocak 2013 Pazartesi

Mali uçurum galiba bitmedi

Washington'daki ana Vergi Dairesi'nin duvarına Oliver Wendell Holmes'un 'Vergiler medeni bir toplum olabilmenin bedelidir!' sözü  100 yıl önce kazılmış. Ancak Obama'nın kazandığı 2012 yılı seçimleri ve onu takip eden Mali Uçurum kavgaları, vergi konusunda bir referandum değil, 'Yüzyıllık Hükümetin rolü medeni toplumlarda ne olmalıdır!' tartışmasında son kavga  olarak bir kere daha ABD tarihine geçecek. Mali uçurum uzlaşması aslında kavgayı bitirmedi, karar tam verilemedi ve çatışma devam edecek.
Amerikan tarihinin en önemli  yıllarından biri 1906 yılıdır. O gün dev bir deprem San Fransisco'yu yerle bir etmiş 3000 kadar insan ölürken, New York'ta 11 sigorta şirketi iflas etmiş, bankalar batmış, New York borsası çökme durumuna gelmiş, ABD Hazinesi nerede ise iflas etmiş,  ünlü 1907 paniği başlamıştı.

İKİ KANUNUN 100. YILI
ABD toplumu bunun karşısında Hükümete kaynak sağlamak için 1913'te iki kanun çıkarmıştı. Biri Federal Hükümetin vergi alabilmesi için yapılan 16'ıncı değişiklik biri de ABD Merkez Bankası Fed'in  kuruluş kanunu. Bugün her iki kanunun da yüzüncü yılı ama bu yıl Cumhuriyetçiler M.Bankası'nın para basmasını önlemek için 'audit' yapılmasını  talep ederken, Ron  Paul adlı bir 'garip kuş', aday olup, 'Seçimi kazanırsam FED'i kapatacağım diyor!' ve de Anayasa'ya 100 yıl önce vergi için eklenen 16'ncı düzenlemenin de kaldırılması için kampanya açmakta idi. Özetle ABD tarihinde vergi konusu iç siyasi politikada  üzerinde hiç anlaşılamayan en önemli konudur . Şimdi biraz geçmişe bakalım !

ZENGİN-FAKİR KAVGASI
ABD 1776 yılında resmen kurulduğunda İngiltere'ye vergi ödemeyi reddetmiş, tutucu Edmund Burke, liberal A.R.J.Turgot ve iktisatçı  Adam Smith 1776 yılında koloni ABD'nin vergi ödememe kararını 'Bu kalıcı bir kaos yaratacak!' tesbiti ile gündeme getirmişlerdi. Tutucu Samuel Johnson bile ABD vatandaşlarının vergiye isyanın arkasında siyah kölelerin sömürüsünün yattığını vurgulamıştır. 1860'lı yıllarda ilk Federal  vergiler  eyaletlere eyaletlerin nüfusuna göre dağıtılacak, kelle başı vergilerdi. Zenciler Güney'de insan sayılmıyorlardı, ama ırkçı Güney eyaletleri de daha fazla para almak için , zenci köleler de nüfusu içinde sayılsın diyerek, kavga çıkardılar. 1861-1965 arasında iç savaş çıktı, Güney yenildi. Bu arada iç savaşın  finansmanı için 1862 yılında IRS Kuzey tarafından kuruldu. Böylece ilk defa gelir vergisi sistemi Abraham Lincoln döneminde getirildi. Ancak 1872 yılında, ilk adımda  geçici süreli  konmuş olan gelir vergisi kanunu 1894 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından Pollock-Farmers Loan Trust davası çerçevesinde kaldırılmış oldu.  
Ancak 1906 felaketi ve 1907 kanunu ile gelen  1913 yılındaki 16'ncı Anayasal düzenleme sonrasında  Federal Hükümetin gelir vergisi toplaması kabul edilmiş, ama her dönemde de  16'ncı düzenleme kaldırılmak istenmiştir. ABD hala hangi verginin, hangi oranda ve kimden alınmasına karar veremiyor. Vergi geleneği yok ve 2 ay öteye itelenen harcamalar konusu ve kamu borç limiti tartışması tekrar başlayacak. Yalnız bu sefer krizde kavga beyaz-siyah,  kuzey-güney değil, fakir-zengin kavgasına dönüştü!

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı