• $15,8557
  • €16,8432
  • 939.568
  • 2393.61
15 Kasım 2011 Salı

Liderler 'zirve ile zırva'yı birbirine karıştırdı Avrupa resesyona gidiy

2011 boyunca Merkel ve Sarkozy'nin önderliğinde tüm Avrupalı siyasilerin performansı çok kötüydü. Zirve toplantıları yapmak ayrı, pratik çözüm üretmek ayrı...

Geçtiğimiz hafta ekonomi yorumcuları için zor bir haftaydı. Ancak ümit ışıkları belirdi. Ama fazla 'gaza' gelmememiz gerek. İşi beceremeyen siyasiler, Yunanistan'da Papandreu ve İtalya'da Berlusconi gidiyor; prestijli ve akademik kökenli teknisyenler, Yunanistan'da Papadimos ve İtalya'da da süper Mario işbaşına geliyor.
Ancak teknisyenlerin yönettiği dönemlerde aslında hızlı hareket edilebilmesine rağmen, bir süre sonra vatandaşın direnişini durdurmak mümkün olamıyor ve yeniden siyasiler devreye giriyor. Halbuki Avrupa'nın sorunları öyle bir iki yılda çözülebilecek cinsten değil.

HENÜZ HİÇBİRİ ELİNİ CEBİNE GÖTÜRMEDİ
2011 yılında Merkel ve Sarkozy'nin önderliğinde tüm Avrupa'nın siyasilerinin performansı çok kötüydü. Zirve toplantısı yapmak ayrı bir şey, pratik çözüm ayrı! Avrupa'da 'Zirve' zırvaya dönüşmüştü. Şu anda bile henüz kimse elini cebine sokup 'paraları masanın üstüne koymuş' değil.
Bu arada da 2011 yılbaşından bu yana olan ekonomik gerçekleşmelerin faturaları ortalığa dökülmeye başladı. Şimdi Avrupa'da resesyon sinyalleri açıkça ortalığa dökülüyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu yıl yarısı ekonomik tahminlerini açıkladı. 27 ülkelik Avrupa Birliği'nin bütünü 2012 yılında daha önceki (tahmin mayıs ayında yapılmıştı) yüzde 1.9 düzeyindeki büyüme tahmini yerine, revize tahminde şimdi sadece yüzde 0.6 büyüyecek görülüyor. Benzer şekilde 17 ülkeden oluşan euro bloğu ise daha önceki yüzde 1.8 büyüme yerine şimdi yüzde 0.5 büyüyecek tahmini yapıldı.
Avrupa'da ülkelerin durumları çok farklı. Bir yanda Almanya bu yıl 2.9 büyüyecek ama 2012 yılında yüzde 0.8 büyümeye gerileyecek.
Avrupa'nın üç büyük ekonomisi İtalya, Fransa ve İspanya 2012'de zorla ve en fazla yüzde 1 büyüyebilecek. Bu şartlar altında Avrupa'nın yere sağlam basan ve cari denge fazlası olan ekonomilerinin kendi büyümelerini ihracatla değil, iç ekonomide alınacak harcama tedbirleriyle büyütmeye çalışmaları tavsiye ediliyor. Tabii Avrupa'nın yavaşlaması dünyayı ve bu arada Çin ve ABD'yi de etkiler.
Türkiye'nin de bundan etkilenmemesi düşünülemez!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister