• $9,4659
  • €10,9867
  • 548.092
  • 1506.85
23 Şubat 2018 Cuma

Letonya’da bankacılık skandalları yaşanıyor

Bu hafta, 2014 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Latvia’nın (Letonya) bazı bankalarının önemli bankacılık sorunları yaşadığı gündeme geldi.

Birincisi, ABD Hazinesi, Latvia’nın üçüncü büyük bankası olan ABLV’nin, bazı kanun dışı para ve kredi işleri yaptığını vurgulayarak ortaya çıktı. Latvia’dan şikayetçi olan ABD Hazinesi’ydi, çünkü ABLV Bankası, ABD ile sürekli kavga eden ve tehditler yaşayan Kuzey Kore’ye, mevcut yasaklara rağmen finansman sağlamış durumdaydı. Bu durumun ortaya çıkması Avrupa Merkez Bankası’nın da Latvia Bankası ABLV ile ilişkileri dondurmasına yol açtı.

Diğer taraftan, Latvia’nın uzun zamandır Merkez Bankası başkanı olan ve bu nedenle de gene uzun zamandır Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz düzeyini belirleyen topluluğunun üyesi de olan, Ilmars Rimsevics, bir başka Latvia bankası olan Norvik Bankası yöneticilerinden rüşvet talep ettiği iddiasıyla, mahkemelik oldu.

Yukarıda gündeme getirilen her iki olay da sonunda mahkemeler tarafından değerlendirilecek.

Latvia aslında Rusya ile Batı arasında küçük bir ülke. Piyasada konuşulanlara göre ve de Financial Times tarafından da vurgulandığına göre, Latvia bankaları, Rusya, Kazakistan, Malta, Moldova ve Kıbrıs gibi ülkeler tarafından oldukça kullanılmaktaymış.

ABLV’nin durumu karışık

Latvia Hükümeti, ABLV bankasının ve de Latvia Merkez Bankası Başkanı Rimsevics’in iddialardan mahkemede kurtulabilmesini bekliyor ama şu anda hiçbir şey belli değil.

ABLV bankasının durumu biraz daha karışık. Çünkü ABD Hazinesi ABD’nin ihtilafta olduğu, hatta savaşmaya hazırlandığı Kuzey Kore’yle olan para transferlerini, yasaklamış durumdaydı.

Dolayısıyla ABLV bankasının bu süreçte başının iyice belaya girmesi, ABD Kuzey Kore’ye para transferlerini izlediği ve yasakladığı için kolayca mümkün. Çünkü ABD bankanın global para transferlerini engelleyebilir.

Ama 2001 yılından bu yana Latvia’nın Merkez Bankası Başkanı İlmars Rimsevics ise evvelki gün Riga’da bir konferansa katılmış ve suçlanmaların temeli olmadığını gündeme getirmiş.

48 saat inceleme altında tutulan Rimsevics, Novik adlı bankanın, kendilerinden 100 bin euro talep edildiği ithamını da tamamen reddetmiş. Sonucun ne olacağı da henüz belli değil.

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi