• $15,9183
  • €16,7856
  • 927.733
  • 2394.83
23 Aralık 2011 Cuma

Kuzey ve Güney Kore ekonomisi karşılaştırması

Dünyanın geçmişine ve birçok ülkenin tarihi ekonomik büyüklüklerine ait verileri toplayan kişi kısa süre önce vefat eden ünlü ekonomi tarihçisi Angus Maddison'dur. Aşağıda sergilediğimiz, Güney ve Kuzey Kore'nin reel kişi başına gelir grafiği de Angus Maddison'un araştırmalarına ve verilerine dayanıyor. 
1945 yılında Çin ve Rusya desteğindeki Kuzey Kore ve ABD desteğindeki Güney Kore ayrılıp, Kuzey komünizm ve Güney piyasa ekonomisi yönünde yoluna giderken, her iki ülke son derece fakirdi. Aşağıdaki 1950 yılından başlayan grafik 1990 yılı sabit dolarlarıyla hesaplanmış bir grafik ve 1970'li yıllarda iki ülkenin benzer reel kişi başına reel gelir sahibi olduğunu ama daha sonra Kuzey'in yerinde saydığını ve Güney'in Kuzey Kore'nin nerede ise 18 misli bir gelir düzeyine ulaştığını gösteriyor.  
Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore Diktatörü Kim Jong-Il öldü. Oğlu Kim Jong-un işbaşına geçebilir. Peki, henüz 27 yaşındaki, İsviçre'de eğitilmiş potansiyel diktatör işbaşına gelirse ne tür bir ülke ekonomisi devralacak?
Bugün Kuzey Kore 24.2 milyon kişilik bir nüfusa sahip. Güney Kore ise 48.9 milyon kişilik bir ülke. Türkiye'nin nüfusu da 73 milyona dayanmış durumda. 
2010 verileriyle Kuzey Kore 26.5 milyar dolarlık bir GSYİH sahibiyken, Güney Kore 1014 milyar dolar toplam GSYİH büyüklüğüne sahip. Yani Güney Kore Kuzey Kore'nin 38 misli ekonomik büyüklüğe erişmiş. Türkiye ise kullanılan kura ve hesabın yapıldığı tarihe göre 750-800 milyar dolar arasında nominal GSYİH büyüklüğünde. Yani Güney Kore 60 yıl önce asker göndererek 1950-1953 arasındaki kuruluşuna katkı yapan Türkiye'nin üstüne çıkmış.   
Kuzey kişi başına nominal dolarlarla 1097 dolar kişi başına gelir sahibi iken, Güney Kore ise 20 746 milyar dolar nominal gelirle kişi başına nominal gelirde Kuzey'in 19 misline varmış. Güney Kore kuruluşunda binlerce askerle savaşmış ve şehit vermiş olan Türkiye'nin de, bugün nerede ise iki misli kişi başına nominal gelir sahibi.
Başka karşılaştırmalar da yapılabilir. 2008 verileriyle Kuzey 255 milyar KW/saat elektrik üretirken, Güney 4224 milyar KW/ saat elektrik üretmekte.
Kuzey 2008 verilerinde 1.3 milyon ton çelik üretirken, Güney 53.3 milyon ton çelik üretimine sahip.
Kuzey gene 2008 verilerinde 6.4 milyon ton çimento üretirken, Güney 53.3 milyon ton çimento üreten bir ülke.
Kuzey 4.3 milyon ton hububat üretirken, Güney ise 5.5 milyon ton hububat üreten bir yapıda.
2008 yılında Kuzey Kore'nin ihracatının yüzde 33 kadarı Güney Kore'ye, yüzde 27 kadarı Çin'e ve yüzde 4 kadarı Hindistan'a ve yüzde 1 kadarı da Tayland'a.  
Kuzey Kore'nin ithalat ve ihracatı 2-3 milyar dolar (toplam 5 milyar dolar) büyüklükte, yani çok ufak! 
Kuzey'in ithalatının yüzde 49 kadarı Çin'den, yüzde 22 kadarı Güney Kore'den, yüzde 3 kadarı Rusya'dan ve yüzde 1 kadarı da Tayland'dan.
Kuzey ve Güney zaman zaman birleşme aşkıyla görüşürlerken de iki ülkenin esas farklılıkları önem kazanıyor.
Kuzey fakir ve aç! Güney ise varlıklı ve tok! Ama Kuzey Kore nükleer bomba ve uranyum tesisi sahibi. Üstelik de Kuzey Kore gizlice Suriye'de de bir nükleer reaktör inşa etmiş, ama bu reaktör İsrail tarafından, 2007 sonrasında, Irak savaşı kargaşası döneminde, havadan bombalanarak tahrip edilmişti.
"kzyvgny.jpg"Ancak Kuzey Kore de henüz kullanamadığı çok önemli maden kaynaklarına da sahip. 6 trilyon dolar değerine varabilecek magnesit ve altın madeni olduğu biliniyor. İki ülke birleşirse de, Güney bu birleşme işinin finansmanını sağlamak zorunda, ama Güney'in sanayi gücü ve insan kaynağıyla Kuzey'in madenleri birleşirse, Birleşik Kore önemli atılım yapabilecek durumda, hatta 2050 yılında Japonya'yı geçebileceği bile konuşuluyor.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama