• $9,351
  • €10,8809
  • 533.718
  • 1432.45
5 Ağustos 2017 Cumartesi

Kuzey Kore’nin nükleer bombaları ve ABD!

2017 yılbaşından itibaren Kuzey Kore’nin planları daha anlaşılır oldu. Nisanda Pyongyang Kuzey Kore’nin kurucusu Kim il Sung’un doğum gününü askeri bir törenle kutlarken, çeşitli füzeler sergilendi, bunlar daha önce görülmemişti. Kuzey Kore medyası da vurguladı ki, New York’a bile gidebilecek bir nükleer füze bile, pek yakında piyasaya çıkacaktı.

Ancak ABD Başkanı ocak ayında bir Twitter mesajında Kuzey Kore füzesi ABD’ye hiçbir zaman gelemeyecek demişti.

Ancak kısa zaman önce atılan son iki Kuzey Kore füzesi, artık ABD topraklarına füze atılabileceğinin gerçek olduğunu iki defa ortaya koydu. Temmuz 28 testi ise son füze testi olmayacak.

Son yıllarda ABD bir sürü şey söylemekte idi. Mesela Çin Kuzey Kore kökenli füze sorununu durdururdu. Veya ABD’nin kendi füzeleri Kuzey Kore füzelerini havada vurabilirdi. Veya son füzeler oldukça küçüktü ve nükleer bombayı taşıyamazlardı! Ama bu tezlerin hepsinin gerçeklikten uzak olduğu şimdi ortaya çıkmış bulunuyor.

ABD hiçbir zaman Kuzey Kore’nin bir füzenin başına bir nükleer bomba takıp gerçekten ABD’ye atabileceğini düşünmemişti. Halbuki mesela Sovyetler Birliği ve Çin, Batı dışında ülkeler olarak geç de olsa nükleer füze silahı geliştirmeyi becermişlerdi. Kuzey Kore neden beceremesin ki? Aslında ABD ve Batı ülkeleri Kuzey Kore gibi ülkelere karşı ne yapabileceklerini de pek de bilmiyorlardı.

Amerikan politikacıları ve de medya mensupları kuvvet kullanarak Kuzey Kore ve Kim’i püskütebileceklerini düşünüyorlardı. Aynen 2003'te Saddam Hüseyin Irak’ta püskürtüldüğü gibi! Ama galiba ABD, Kuzey Kore’den artık çekinmek ve realiteyi de kabullenmek zorunda. ABD Çin ilk nükleer bombasını yaptığı zaman da nükleer bomba kelimesini kullanmamış, nükleer füzenin gerçekleştirildiğini kabul etmemeye çalışmıştı.

Bugün de ellerinden geldiği kadar Kuzey Kore’nin düşünülen uzun menzilli nükleer füzeyi yapamayacağı fikrini hep reddettiler. Ama bugün durum değişik. Çin 1966 yılında bir füzeye nükleer bombayı takmış ve de füzeyi Çin’in batıdaki çölünde patlatarak teknolojide nerede olduklarını Batı'ya hatırlatmışlardı. Füze 10 kilotondan fazla bir etkiyle patlamıştı. Bu füzeden sonra da, ABD Çin’i nükleer silah nedeni ile taciz etmeyi bırakmıştı.

İnşallah Kuzey Kore ile itiş kakış da bu duruma gelmez! Ama bugünün ABD’sinin uygulaması Kuzey Kore’nin ayni uygulamayı yapmasına yol açmaz. Çünkü Kuzey Kore, Çin benzeri bir deneme yapılacak özel bir çöle sahip değil. Üstelik de gözü çok kara!

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası