• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
3 Temmuz 2017 Pazartesi

Kuzey Kore neler gerektiriyor?

ABD Başkanı Trump Kuzey Kore konusunda Çin’den istediği dozda yardım alamayınca Tayvan’a 1.4 milyar dolarlık silah yardımı yapmaya girişti, Çin’in demir çelik ithalatını sınırlama girişimi başlattı ve de bir Çin bankasını da engellemeye çalışıyor. Halbuki Trump ile Xi Jinping arasında ABD’de yapılan görüşme ise tersine çok iyi geçmişti. Şimdi ise kavga gündeme geliyor.Ama esas konu Kuzey Kore’ye ve füzelerine karşı ne yapılacağı!

ABD’nin, nükleer füze ataklarına karşı korunması konusunda görevli ve en yetkili uzman kişi olduğu düşünülen, ABDli Amiral James Syring, geçen ay ABD Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Kuzey Kore’nin ABD’ye kadar atabileceği, nükleer başlıklı balistik füzeler imal edebileceğini varsaymamız gerek diye konuşmuştu.

Böyle bir Kuzey Kore nükleer füzesi hücumu, gerçekten ABD’nin batı tarafındaki kentleri Los Angeles ve de San Francisco’da yaşayanları etkilemesin diye geçmişte yapılmış, eski tip bir füzelere karşı savunma sistemi mevcut ise de, teknolojisi artık eski kalmış bulunuyor. Bu nedenle Trump yönetimi Kuzey Kore’den korunmak için yeni savunma yaklaşımları üretmek üzere 40 milyar dolarlık fon ayırmış bulunuyor.

ABD bir Kuzey Kore füze hücumuyla karşı kaldığı taktirde, saatte 15 bin mil hızla hareket eden her füzeye karşı, yarım saat vakti olacağı ve de 36 adet 'inceptor' denilen savunma silahının füzeyi engellemesi ise mümkün olabilir diye düşünülüyordu. Ancak ABD’nin 'interceptor' denen teknolojisinin artık eski kaldığı da biliniyor ve de yapılan son denemelerde teknolojinin yetersiz kalacağı da düşünülmeye başlandı. Fakat yukarıda adını verdiğimiz Amiral James Syring dışındaki askeri uzmanlar ise, Kuzey Kore’nin henüz ABD’ye ulaşabilecek nükleer füze yapmış olmadığını düşünmekteler. Ancak Japonya ve de Güney Kore, Kuzey Kore’nin şu anda elinde olduğu bilinen füzeler nedeniyle risk altındalarmış. Kuzey Kore ise son dönemde denemelerini de son derece artırmış bulunuyor.

ABD’nin anti füze savunma sistemi kullanılarak, son üç yılda ilk defa, 2017 Mayıs'ta 244 milyon dolarlık bir yeni tip 'interceptor' denemesi yapılmış ve Boeing tarafından yapılan yeni sistem füze önleme testi çok başarılı olmuş. Bu testi yapan Boeing Program Direktörü Norm Tew, yeni sistemin hatasız çalıştığını söylemiş. Bu yılın sonunda kadar sekiz adet yeni sistem interceptorunun da çalışacak hale geleceğini vurgulamış. Ama diğer bazı uzmanlar ABD’nin başarı için en az 100 adet kadar interceptor yapması gerektiğini söylüyor. Bu arada Kuzey Kore’nin füzeyi atmak için bilinen yerleri olduğunu, füzelerin de belli bir yoldan gideceğini ve bu iş için interceptor sayısı biraz artırıldığı takdirde ve yılda 8 milyar dolar harcandığı zaman, savunmanın koruyabilecek hale gelmiş olacağını düşünüyorlar.

ABD uzmanları 2019'da yeni bir füze imha teknolojisini gündeme getirecek deniyor ve 2025'te ise her 'interceptor'a birden fazla tahrip mekanizması yerleştirmeyi düşünüyorlar.

Ama eğer Çin veya Rusya ile kavga olursa, onların da zaman içinde daha üst düzey teknoloji gerçekleştirmiş olmasının varsayılmasının gerektiği de tabii konuşuluyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?