• $17,9379
  • €18,5449
  • 1033.17
  • 2868.44
30 Nisan 2011 Cumartesi

Krizin istihdam etkileri siliniyor!

Türkiye 2011 yılında seçim sürecine girdi. Siyasetçilerin bağırıp çağırma ötesine geçip, ekonomi alanında en çok ön plana çıkardığı ve konuştuğu iki konu var. Birincisi istihdam, ikincisi ise cari denge açığı. Bugün sosyal açıdan en önemli konu olan istihdamdaki durumu inceleyeceğiz.
Ülkemizdeki işsizlik oranın nereden gelip, nereye çıkıp, sonra nereye düştü? Ülkemizde işsizlik sayıları yüksektir ve işsizlik ciddi bir sosyal sorundur. Ama global krizin 'ek etkisi' 2011 yılı başında büyük ölçüde ortadan kalkmış durumda gözüküyor. Kriz öncesinde yüzde 10 civarında olan genel işsizlik oranı yüzde 14.9 düzeyine kadar çıktı, sonra 2011 yılı başında yüzde 10.6 düzeyine kadar geriledi. 
Ancak krizin etkisinden kurtulamayan Avrupa'da, işsizlik oranı yükseldiği düzeylerde durmakta. Dünyanın şu anda ekonomik açıdan en sorunlu bölgesi 'Euro Bölgesi'nde' işsizlik yüzde 7.2'den yüzde 9.9'a çıktı ve orada yüksekte kaldı.
Ülkemizde işgücüne katılım oranları da kriz başlangıcında yüzde 46 oranının altına inerken, 2011 yılının başında yüzde 49 oranına yükselmiş bulunuyor. Ülkemizin toplam kişi istihdam sayısı da, krize rağmen artmaya devam etti, 2006 yılında 20 milyon kişi olan toplam istihdam, kriz döneminde daralma yaşadıktan sonra ekonominin büyümesine paralel olarak arttı ve 2011 yılının başında 23 milyon kişi sayısının üstüne çıktı. Ülkemizin 2011 yılında yüzde beş civarında gerçekleşecek olan büyüme oranının da gene tüm Avrupa'daki en yüksek büyüme oranı olacağı düşünülürse 2011 yılında, istihdam alanında krizin ek etkilerinin silinmiş olacağını söylemek mümkündür.
Aşağıdaki grafikte, son elli yılda ülkemizde gerçekleşen kentsel alanlara göç sonrası, tarım sektöründe işsizlik oranının daha düşük olduğu görülüyor. Tabii tarım sektörü de aynen tarım dışı gibi krizde artan işsizlik yaşamıştı ve sonra işsizlik azalmıştı.
Tabii burada unutulmaması gereken birkaç noktayı da vurgulamak istiyoruz. Biz burada kısa vadeli bir analiz yapmaktayız ve kriz ve sonrası gibi dört yıllık kısa bir dönemi ele alıyoruz. Ancak uzun vadeli bakıldığında, ülkemizde iş aramayı bırakmış veya iş bulamayan, genç, yaşlı ve küskün birçok insan olduğu gibi, gelir dağılımı bozukluğu, yoksulluk, tasarruf açığı, sağlık ve sosyal güvenlik sorunları ve kayıt dışı gibi birçok uzun vadeli ve çözümü 20-30 yıl alacak sorunun varlığı incelenmemiş bulunuyor.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi