• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2012 Pazar

Kriz salgın hastalıktır, her yere bulaşır!

İnsanoğlu bir tuhaf! Siyaset daha da tuhaf! Muhalefette kalan, zaten moralleri bozulmuş insanlara felaket haberleri yağdırmaya başlıyor. Kime faydası var ki, felaket haberinin?
Avrupa Merkez Bankası haftanın son gününde 2012 ve 2013 için reel büyüme tahminlerini aşağıya çekmiş. Faizleri rekor düzeyde düşük, yüzde 0.75 oranında tutmuş. Keza İngiltere Merkez Bankası da faizi 0.5 düzeyinde tutmaya devam etmiş. İşler kötü gidiyor. Euro dolara karşı 1.30 düzeyinin altına inmiş, değer kaybediyor. AMB dün 2012 yılı için  euro bloğunun büyüme tahminlerini iyice aşağıya çekerek yüzde 0.5 daralma olarak açıklamış. 2013 için ise 'yüzde 0.3 daralma' diyor. Euro bölgesi kaybedilmiş bir on yıl yaşayacak, bu ortada!
Bu arada Yunanistan'da aşırı sol muhalefet partisi Syriza, AB'ye Nobel Barış Ödülü'nün verilmesini protesto ediyor. Nobel Ödülü, Avrupa Birliği'ne 'Avrupa'yı bir savaş kıtası olmaktan bir barış kıtası olmaya döndürdüğü için' verilecek. Syriza ise 'Avrupa, Yunanistan ile sosyal bir savaş içinde!' diyerek protesto çabası içinde. 
İNGİLTERE TEHDİDİ
İtalya'da Berlusconi ve aşırı sağ partisi de sorunlar ile boğuşan M.Monti'ye Parlamento'da verdiği desteği çekiyor, tam İtalya'nın faizleri yüzde 4.5 düzeyine inmişken seçimleri 3-5 ay öne aldırmaya çalışıyor. Tabii ki iki yıldır düşen faizleri yükselmeye başladı. İngiltere'de Başkan Cameron, Avrupa'yı 'boşanmak' ile tehdit ediyor! Krizde tehdidi bir pazarlık unsuru olarak kullanıyor. İsviçre'nin Avrupa'daki özel statüsüne geçmek istiyor. Bravo, zamanıdır!
Avrupa'da tam banka hisse senetleri değer kazanmaya başlamışken, 'tek bankacılık otoritesi' kurulması konusunda anlaşamamış, toplantıyı 12 Aralık tarihine ertelemiş bulunuyorlar. Alman Merkez Bankası da Almanya'nın hızla yavaşladığını ve gelecek yıl da yüzde 0.4 büyüme yaşanacağını ama eksi büyümeye bile düşebileceğini de vurguluyor. 
Batı'da büyük ekonomilerden en iyi durumda olanı ABD ve onun çevresindeki ekonomiler. Yani Kanada ve Meksika! Ancak ABD'nin 3. çeyrek büyüme tahmini yüzde 2.7 gelmiş de olsa, büyük çapta stoğa üretim var ve imalat sanayi endeksleri de daralmanın eşiğinde. Doğal olarak Avrupa, ABD'yi etkileyecek. Kriz ortamında herkes herkesi etkiler ama etkinin boyutları farklı olur.
ADADA YAŞAMIYORUZ
Bunu bir örnekle anlatmak mümkün.  ABD'de dev banka Citigroup kemer sıkmak zorunda kaldı. Yeni CEO Michael Corbat 11 bin kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladı. Kısıntının yarıdan fazlası uluslararası operasyonlarda yapılacak.  Söz konusu olan ülkeler Pakistan, Paraguay, Romanya, Uruguay ve Türkiye. Bu adını verdiğimiz ülkelerde 6200 kişi işten çıkartılacak. Citigroup'a bu adımlar 2012 için toplam milyar dolara yakın maliyet getirecek, ama 2012 ve 2013 yıllarında her yıl birer milyar dolar mertebesinde tasarruf sağlayacak diyor!
Kimse tek başına bir adada yaşamıyor! Herkes etkileniyor. Zaman ölçülü davranma zamanı!   
Bizim bankalarımızı batırdığımız 2001 krizinde dünyada kriz yoktu, çok şanslı idik, borç bulabildik ve minimal maliyet ile sistemi kurtardık. Bugünkü krizde bizim bankalarımız da gene sorunlu olsa idi, yanmıştık!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak