• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
19 Şubat 2014 Çarşamba

Kötü bir miras aldık ama şimdilik ciddi sorun yok

- 2013'ten 2014 yılına kötü bir miras kaldı. Buna rağmen ocak verilerine göre, henüz aşırı bir etkilenme gözükmüyor.
- Diğer yandan beklenti anketlerine ise, bir miktar bozulma hakim. Ancak reel sektör verileri ciddi bir soruna işaret etmiyor.

BİRKAÇ gündür Amerika'yı, Avrupa'yı yazdık, sıra Türkiye’ye geldi. Önce uzun vadeli bir bakış verelim. Türkiye 2001 krizinden sonra iki çok önemli adım attı. Çok şanslı idik, çünkü biz 2001 krizini yaşarken dünyada kriz ve banka sorunu yoktu. 2008 sonrasında ise, dünyada dev bankalar battı ve global bankacılık hâlâ sorunlu. Ama bizim bankalarımız sorun yaşamadı. 2001 sonrasında yüksek dozda KDV ve ÖTV gibi vergileri vatandaş gık demeden ödedi ve bunun sonucu olarak da bütçe açığı/GSYİH 2013'te yüzde 1.1 düzeyine inerken, kamu borcu/GSYİH oranı da 2013'te yüzde 36'ya düştü. Yani kamu maliyesi çok kuvvetli hale geldi. Kamu dış borcunun ortalama vadesi de 5 yılı aştı, faizleri de düştü.

CARİ AÇIĞI TAMİR EDEMEDİK
Ancak vurgulamamız gereken, tamir etmediğimiz hatta büyüttüğümüz bir sorun olan cari denge açığımız var idi. Yurtdışından gelen sermaye arttıkça biz krediye dayanıp, dış finansmanı tercih edip, iç tasarrufu azalttık. Yerel paramız TL de aşırı değerlenme yaşadı. Temel ihracat piyasamız olan Avrupa batık ve eksi büyümede olduğu için ihracatı kur değişikliği ile pek arttırmamız da mümkün değil idi. Bu nedenle de 2012 yılında krediyi kısıp kendi büyümemizi yavaşlattık ki, cari denge açığı oranı düşsün. Ama bunun bedeli ekonominin büyümesinin yavaşlaması olmuştu.

SEÇİMLER SONRASINDA İLAN EDİLECEK
ÖNCEKİ yıllardan kalma yavaşlama, 2013'te büyümeye gaz verilmesini gerektirdi. Nitekim Türkiye şu anda elimizde olan verilerle 2013'ün ilk üç çeyreğinde oldukça kontrollü ama yüksek büyüme yaşadı. Henüz 2013 yılı dördüncü çeyrek verileri elimizde yok çünkü ilan edilmedi ama özel tarafta bazı analizler ve tahminler mevcut ve 2013 gerçekleşmesi de yerel seçim sonrası hemen ilan edilecek!

2013 YILINDA YÜZDE 4.2 BÜYÜRÜZ
BETAM araştırmacıları Dr.Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2013'ün bütünü için tahmini büyüme ve cari denge değerlerini yayınladılar. Araştırmacılara göre, bir evvelki yılın aynı çeyreğine göre takvim etkilerinden ayıklanmış dördüncü çeyrek büyümesi yüzde 4.8 civarında gerçekleşecek . Yılın geneli için ise büyüme yüzde 4.2'yi bulacak. Cari denge açığı ise yüzde 7.9'a çıkacak.

GEÇEN YIL NELER OLDU NELER...
2013'TEN 2014 yılına kötü bir miras kaldı. Başta mayıs sonrası başlayan Fed kökenli kur ve faiz yükselmesi. Ardından 17 Aralık sonrası zıplayan kur ve Merkez'in faiz artırımı gibi. 2014'ün ocak ve şubat verileri kısmen elimizde. Yarın açıklayacağız ama özetle Ocak 2014 verilerinde henüz aşırı bir etkilenme gözükmüyor. Beklenti anketleri bozulma göstermekte ama reel sektör verilerinde henüz çok aşırı sorun yok. 2014 beklentimizi ve detaylarını yarın özetleyeceğiz!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı