• $8,2624
  • €10,0708
  • 487.669
  • 1452.24
07 Mayıs 2018 Pazartesi

Kore’de sulh sohbeti, hem ümit, hem de şüphe içeriyor

Geçen hafta Cuma günü, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki, tam 70 yıldır geçilmesi yasak olan bölgede, bir hafta evvel siyasi bir tiyatro oynanmıştı.

Birkaç ay evvel Kuzey Kore ile Güney Kore arasında nükleer çatışmanın ne tür belalara gidebileceği henüz bilinmiyordu. Kuzey Kore’nin lideri Bay Kim Jong Un ile Güney Kore’nin lideri Moon Jae In, 70 yıl sonra ülkeleri için sulh yapmaya çalışmakta idi.

Sonunda her iki lider de birer sulh yaklaşımı yaklaşımının gündeme getirdiler. Gündeme gelen genel uzlaşmaya “Panmunjom Declaration” adı veriliyordu. Uzlaşma birdenbire huysuz ABD Başkanı Trump’ın da ilgisini çekmişti. Çünkü Kore Yarımadası galiba nükleer silahlardan kurtulmuş olacaktı ve de bir sulh anlaşması gündeme gelebilecek, silahlar ortadan kalkabilecekti. Trump bile gidişattan çok memnundu.

Trump sağa sola mesajlar gönderiyor ve de şimdi Kore’de gerçekleşecek olan yeni durum ABD’yi ve tüm vatandaşlarımızı son derece memnun edecek bir durum olacaktı tezini dünyaya yayıyordu.

Ama bazı kişiler gene de biraz düşünmekte idi. Kuzey Koreli Bay Kim Jong Un’un ailesi bugün bulunduğu konuma gelebilmek için yıllarca mücadele etmişti ve aile total hâkimiyet sağlayabilmek için çok yüksek sayıda kişiyi öldürmek zorunda bile kalmıştı. Diğer taraftan da milyarlarca dolar harcamak zorunda kalmıştı.

Sonunda da Bay Kim ABD’den “nükleer şemsiyesini “ kaldırmak için ekonomik avantaj ve de güvenlik garantileri isteyecekti. Çok sayıda müzakere de yapılacaktı. Acaba bunlar Bay Trump’ın kafasındaki görüşmeler mi idi ve de tezlerin detayları Trump’ın kafasındakilere yakın mı idi?

Diğer taraftan da Bay Kim Jong Un, kendi Kuzey Kore vatandaşlarının yaşam standartlarını da yükseltmek ve onlardan da destek almak zorunda idi. Emin olana kadara da elindeki silahlarını, ortadan tamamen kaldıramazdı.

Son günlerde yapılan görüşmeler Kuzey Kore’yi sulha götürebilecek düzeyde idi. Bu durum da Bay Trump’ı bir yandan hem tek taraflı talepler üretmeye, hem de diğer taraftan belli dozda tehditler de organize etmeye mecbur kılacaktı.

Kim ve Trump, her ikisi de kolay kişiler değil ve de “nükleer düğmelerine basmasalar da”, sözel tartışmalar kaçınılamaz düzeyde sert olacak gibi.

<p>Londra'nın tarihi köprüsü Tower Bridge'de okunan akşam ezanına çok sayıda Müslüman tanıklık ederk

Londra'nın tarihi köprüsü Tower Bridge'de ezan okundu

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!