• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
19 Mart 2012 Pazartesi

Kongre turizmi nasıl ülkemize getiriliyor?

Son yıllarda ne zaman büyük otellerden birine gitsem bir uluslararası kongreye rastlıyorum. Sonunda merak ettim ve sektörden uzmanlara sordum 'Ülkemiz kongre turizmi için nasıl pazarlanıyor?' 
Meğer İstanbul ve Türkiye'nin uluslararası kongre turizmi için pazarlanması, kurumsal bir yapı ile organize ediliyormuş. Bu konuda ben hiçbir şey bilmiyordum, bu nedenle de biraz bilgi aktaracağım. Uzmanlara göre İstanbul, uluslararası kongre şehirleri sıralamasına 2000'li yılların başında ancak 40. sıralarda girebiliyormuş. Ama son birkaç yılda büyük bir sıçrama kaydeden İstanbul,  ICCA- Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği'nin resmi verilerine göre, 2010'da 109
uluslararası niteliğe sahip kongrenin  düzenlendiği bir kent olmuş. İstanbul, dünya 7.cisi ve Avrupa 6.cısı olurken, Londra, Lizbon, Amsterdam ve Sidney gibi şehirleri de geride bırakmış.

"dndnd.jpg"Peki İstanbul ve Türkiye bu noktaya nasıl gelmiş? Bu başarıda önemli bir pay Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı - TUGEV'inmiş. TUGEV  1984 yılında kamu yararına kurulmuş  bir vakıf. Bu vakıf  turizm sektöründeki uluslararası gelişmeleri de dikkate alarak bölgesel tanıtım konusunda örgütlenme ihtiyacı olduğunu tespit etmiş ve Türkiye'deki ilk bölgesel tanıtım örgütü olan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu- ICVB'yi 1997 yılında bünyesinde kurmuş.
Başkanlığını, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı'nın yaptığı mütevelli heyet tarafından seçilen TUGEV Yönetim Kurulu bünyesinde İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. , TÜRSAB, TUROB, TYD, SKAL ve THY gibi kuruluşların başkanları, genel müdürleri ve sektörün önde gelen turizmcileri bulunmakta imiş.
ICVB'nin kuruluş amacı ise Türkiye ve özellikle İstanbul'un kongre, konferans, fuar ve sergileme olanaklarını yurtdışında ve içinde tanıtıp pazarlamasına yardımcı olmak suretiyle kongre ve konferans turizmini özendirmek, kentin ve ülkenin tanıtımına katkıda bulunarak turizmin geliştirilmesini sağlamak. ICVB de kar amacı gütmeyen bir organizasyon ve hem özel ve hem de kamu sektörü tarafından desteklenmekte imiş.
ICVB'nin İstanbul'un kongre-toplantı sektöründe markasını güçlendirmek, tanınırlığını ve pazar sürekliliğini sağlamak, şehre kongreler ve etkinlikler kazandırmak üzere gerçekleştirdiği faaliyetler oldukça etkili olmuş.
Örneğin Türkiye standı açılan önemli uluslararası toplantı ve kongre sektörü fuarları arasında  Confex Londra,  GIBTM Abu Dhabi, IT&CM Şanghay, IMEX Frankfurt, IMEX Amerika Las Vegas ve EIBTM Barselona fuarları var.
Başlatılan bu kongre turizmi seferberliğinin önümüzdeki yıllarda daha da güçlenmesi bekleniyor. ICCA datasına göre İstanbul'a gelme potansiyeli olan 7 binin üzerinde kongre bulunuyormuş ve bu kongrelerden birçoğu henüz İstanbul'a gelmemiş. . 
Bazı şeyleri öğrendik ve organize olabiliyoruz galiba !

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor