• $15,9646
  • €16,7911
  • 932.432
  • 2393.61
6 Aralık 2011 Salı

Kimse kar edilmesine karşı değil sadece yangın için tedbir alıyoruz

Türkiye'de ekonomi politikalarında sıkılaştırmaya geçişin nedenini artık anlamamız gerekiyor. Cari açık bizim için yapısal bir sorun. Ve krizlerde büyüme sorununa giren ülkeler, bizim cari açığımızı finanse etmeyebilir. Yani bizim bu açığı küçültmemiz gerekli. Yoksa kimsenin gözü şirketlerin karında değil...

Aşağıda bir fotoroman halinde 2011-2012 döneminde Avrupa'dan gelecek olan bir durgunluğun neden ülkemize kuvvetli etki yapabileceğini göstermek istiyoruz. Bunu da ekonomi politikası belirleyicilerin gözlüğü ile bakarak anlatacağız. İlk grafikte AB bütünü ve Türkiye için PMI (Purchasing Managers Index)  denen ve şirketlerin satın alma yöneticilerinden toplanan ticari faaliyet gidişatını özetleyen bilgilerden oluşturulmuş bir grafik var. Herhalde bu grafikten AB ve Türkiye'nin ticari faaliyetindeki paralelliğin kuvveti açık şekilde görülmekte. Bu grafik AB içinde kuvvetli bir daralma olursa Türkiye'nin de benzer şekilde daralacağını açıkça gösteriyor.
2010'UN BALONU 2011'İ DE ETKİLEDİ
Ancak bir de ülkemizin kendi yapısal özellikleri ve ülkemizde atılan politika adımları var. Ülkemizde 2010 yılında ciddi bir kredi balonu yaşanmaktaydı ve balon 2011 yılına da etki etti. İkinci grafik kredi balonunun boyutunu uluslararası karşılaştırmalara dayanarak gösteriyor. Merkez Bankasının kredi balonunu neden söndürmek istediğini ve neden mevduat karşılık oranlarını arttırmak, konut kredisinin döviz olarak verilmesini yasaklamak ve konut satışlarının yüzde 70'ten fazlasının kredilendirilmesini yasaklamak şeklinde finansal istikrar politikalarını (macroprudential politikalar) gündeme getirdiğini anlamak da bu grafikten mümkün.

Türkiye kapasitesinin üzerinde büyüdü
MERKEZ Bankası bu kredi balonundan kurtulmak için çok sıkı parasal politikalar uyguladı. Tüm dünyada kaydi para yaratılarak ekonomiler canlı tutulmaya çalışılırken, kapasitemizin üstünde büyüyen biz de, kredi balonu nedeniyle 2010-2011 sürecinde likiditeyi sıkı tutmak zorunda kaldık. Üçüncü grafik ülkemizin sıkı para politikası tercihini uluslararası karşılaştırmaya dayanarak gösteriyor.

Cari açığın azaltılması şart
ESAS yapısal problemimiz ise cari açık; Tasarruflarımızın çok düşük olmasına rağmen, tüketime ve yatırıma hızla devam ediyor olmamız ancak başka ülkelerin tasarruflarını kullanarak mümkün.  Krizde büyüme sorununa giren ülkeler bizim harcamalarımızı finanse etmek istemeyebilir. Bu nedenle kemer sıkmamız ve cari açığı küçültmemiz gerek! Yoksa kimsenin gözü ülkenin banka, otomotiv ve inşaat sektörlerinin kar ve istihdam üretmesine karşı değil! Sadece olası 'yangın' için peşinen tedbir alınmaya çalışılıyor!

"denis.20111205232458.jpg"

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister