• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
3 Eylül 2013 Salı

Kimin parası en çok hırpalandı?

Döviz kurlarındaki değişiklikler iç ve dış medyada hemen her gün yer almakta ama karşılaştırmalar reel değil, nominal kur üzerinden yapılmakta. Reel kur demek enflasyondan ayıklama demek. Tabii reel ve dış ticaret ağırlıklı karşılaştırma nominal karşılaştırmadan daha bilimsel olurdu ama, biz kafa karıştırmayalım, nominal kurlarla bir karşılaştırma yapalım. 
Aşağıda sorunlu gelişen ülkelerin döviz kurlarının dolara karşı değerlerindeki değişmenin nominal durumunu (yani enflasyon ve dış ticaret göze alınmadan) aktarıyoruz. 

TL YÜZDE 13.8 DEĞER KAYBETTİ

Bundan tam bir yıl evvelinin dolara karşı döviz kurları bugüne karşı incelendiğinde en kötü durumda olan para birimi Güney Afrika Randı. Rand son bir yılda yüzde 23.5 nominal değer kaybetmiş. Bir yıl evveline göre ikinci kötü değer kaybını Hindistan parası Rupi yaşamış, dolara karşı yüzde 22.5 değer kaybetmiş. Brezilya üçüncü sırada ve son bir yılda parası Real dolara karşı yüzde 15.2 değer kaybetmiş. Dördüncü sırada ise yüzde 14.8 değer kaybetmiş olan Endonezya Rupi’si gelmekte. TL ise son bir yılda dolara karşı yüzde 13.8 değer kaybetmiş bulunuyor. 
Zaman daha kısaltılır ve ABD Merkez Bankası Fed’in likidite konusunda açıklama yaptığı 22 Mayıs 2013 tarihinden bugüne kadar olan (kabaca haziran, temmuz ve ağustos demek) nominal kur değişimleri göz önüne alınırsa en çok kur darbesi  yiyen ülke yüzde 16.8 ile Hindistan. İkinci olarak yüzde 13.3 ile Brezilya gelmekte. Endonezya 10.7 ile üçüncü, TL yüzde 8.9 ile dördüncü, ve Güney Afrika ise  yüzde 7.1 ile beşinci. 
Suriye ile gerilimin arttığı son bir aya bakılırsa da Hindistan gene yüzde 10.7 değer kaybıyla birinci gelmekte. Endonezya son bir ayda yüzde eksi 6.4 ile ikinci  olan ülke. Türk Lirası son bir ayda yüzde eksi 5.8 nominal kayıp ile üçüncü duruma yükseldi. G.Afrika yüzde 5.1 değer kaybıyla dördüncü ve Brezilya ise yüzde eksi 3.27 değer kaybı ile beşinci. 

SURİYE'DE ENFLASYON YÜZDE 291

Özetle Brezilya 60 milyar dolar kadar döviz kaynağı sağladığından ve faiz yükselttiğinden beri durumunu iyileştirmiş. Hindistan ve Endonezya ise sorunların devam ettiği ülkeler olarak listenin tepesine oturmuşlar.  
Tabii bir de Suriye ve İran gibi ülkeler var. Buralarda iç savaş veya Batı ile zıtlaşma yaşanmakta. Bu ülkelerde karaborsa kur ile resmi kur arasından ciddi boyutta farklılaşma var. Suriye’de ülkenin parası ABD Bakanı John Kerry askeri müdahaleyi 26 Ağustos’ta gündeme getirdiğinden beri karaborsada hırpalandı. Yapılan hesaplamalar Suriye parasının birkaç günde yüzde 24 değer kaybettiği, yıllıklaştırma yapıldığı zaman enflasyonun yüzde 291 düzeyine fırladığı ve Suriye parasının dolara karşı 270 Suriye para birimi bir dolara eşit hale geldiği görülebiliyor. Aynı günlerde İran parası Rial de yüzde 4.74 değer kaybederek, karaborsada 32,700 Rial  bir dolar düzeyine gelmiş bulunuyor. Bu da İran’da yıllık enflasyonun yüzde  45 düzeyinden yüzde 52 düzeyine gelmesi anlamına gelir. Daha da Suriye’ye askeri müdahale başlamadı!     
  
  

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler