• $16,6218
  • €17,4525
  • 977.827
  • 2470.08
27 Haziran 2018 Çarşamba

Kibar soyguncu ve ünlü bir yazar öldü

Kanada ve de ABD’de çok sayıda banka soygunu yapmış, ama sonra da çok tanınan bir yazar haline gelmiş olan Stephen Reid adlı kişi, British Columbia’da 68 yaşından birkaç hafta önce, hastanede öldü. Ölümü ciğer enfeksiyonu ve de kalp zafiyeti nedeniyle gerçekleşmişti.

Reid ve banka soygunundaki ortakları, 1970 ve 1980’li yıllarda 100 kadar banka soygunu yapmışlardı ve de net 15 milyon dolar kadar para çalmışlardı.

Stephen Reid yaşamını, 40 yılda 20 tane kadar ayrı hapishanede geçirmişti. Hapishanede otura otura sonunda yazar oldu. Stephen Reid 13 Mart 1950 tarihinde kuzey Ontario’da Massey adlı kasabada doğmuştu ve 13 yaşında ise Vancouver’e göç etmişti. Vancouver’de uyuşturucu kullanmaya başlamış ve de Ottowa’da şöhretli bir soyguncu ile arkadaş olmuştu. Stephen 23 yaşında iken Patrick Mitchell adındaki ortağı ve arkadaşları ile beraber Ottowa’da havaalanında 1974 yılında depolanmış olan kamu malı altınları çalarak 785 bin Kanada Doları elde etmişti. Genelde banka soygunu yapan ekip ise önce bankada bir hesap açar, bankayı iyice inceler ve öğrenirlerdi. Soyguncu ekip şiddet taraftarı değildi. Reid’in ekibi yakalanmamak için Kuzey Batı ABD’ye göç etmiş ve de banka soymaktan vazgeçmişler, uyuşturucu kaçakçılığına geçmişlerdi. Sonunda 1980 yılında yakalandılar. Reid yazı yazmaya 1980 yılında Arizona’da tevkif edildikten sonra hapiste başlamıştı. Reid 1984 yılında kaçmış, ama FBI tarafından yakalanıp Kanada’da’da hapishaneye nakledildikten sonra, yazı yazmaya başlamıştı. Yazılarından birini de Bayan Musgrave adlı Ontario’daki Waterloo Üniversitesi'ndeki Bayan Musgrave‘e göndermişti. 1986 yılında eseri yayımlandı, şöhret oldu ve de çok sayıda satış gerçekleşti. Reid ve Bayan Musgrave ise evlendiler.

Reid evlenmesine rağmen ve de yazarlıkta şöhret kazanmasına rağmen, uyuşturucu ve alkol kullanımına devam etmişti. 1999 yılında banka soygunculuğuna geri döndü ve de British Columbia’da bir banka daha soydu. Ama bu soygunda polis onu yakaladı. Reid 18 yıl hapse mahkûm edildi. Reid banka soygunu için hiç silah ve şiddet kullanmazdı.

Reid 12 Haziran 2018 günü hastanede öldü. Kibar bir banka soyguncusu idi, ama uyuşturucu kurbanı da olmuştu! Hikayesi onu global şöhret yapmıştı!

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...