• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
18 Eylül 2017 Pazartesi

Kenya ve 40 ülke daha plastik torbalara karşı!

Ülkemizde pek konuşulan bir konu değil plastik torbalar. Alıp kullanıyoruz ama sonra bu torbaların ne olduğunu, nereye atıldığını, ne tür belalar yarattığını bilmiyoruz, pek de düşünmüyoruz.

Halbuki dünyada bu plastik torbalar konusunda çabalayan, sorunları çözmeye çalışan , The New York Times gazetesine göre konuda en çok katkı yapan ülke Kenya imiş ama tam 40 ülke daha ayni çaba içerisinde imiş.

Türkiye’de bilinmiyor ama her yıl tam sekiz milyon metrik ton ağırlığında plastik torba, içindeki her tür pislikle okyanuslara atılmakta imiş.

Geçen ay Kenya bu sorunla boğuşmak ve sorunu ortadan kaldırmak için hamle yapmaya karar vermiş ve icraata geçmiş.

Bugün Kenya’da plastik torba üreticisi veya ithalatçısı 19 bin dolar ila 38 bin dolar arasında para cezası almakta veya paraları yoksa da, dört yıllık hapis cezasına çarptırılmakta. Perakendeciler artık plastik torba satamayacakları gibi plastik torba içinde bir şeyler de satamayacaklarmış. Hele torbanın içinde pislik bulunması daha da yüksek miktarda cezalandırılıyormuş. Elinde plastik torba olan alışverişçilerin torbaları da ellerinden alınmakta imiş.

Tabii torbaların ortadan kaldırılması insanlara dayanıklı torbalar kullanmanın ötesinde diğer bazı sorunlar da çıkarmakta. Mesela Nairobi’de halka açık tuvaletler olmaması veya ücret almayan tuvaletler bulunmaması büyük problemmiş. İnsanlar bu durumda şahsi “pisliklerini” içeren torbaları da Nairobi nehrine döküyorlarmış. Ama 2015 yılında yapılan bir incelemeye göre, plastik torbalar suları akıtan kanalları da tıkayarak, Accra Ghana’da tam 150 kişinin ölümüne neden olmuş.

Çin, Fransa ve de Rwanda plastik torbaları vergiye tabi tutmuşlar veya yasaklamışlar. Avrupa’da da plastik torbalar bundan sonra 2019 yılında tamamen yasaklanacak ve serbestçe dağıtılamayacakmış. Bu önlemler aslında oldukça etkili oluyormuş. İngiltere’de plastik torba başına beş kuruş ceza ödettirilmek son derece etkili olmuş ve ilk dokuz ayda torbalarda yüzde 85 azalma olmuş. 2014 yılında ABD’de Kaliforniya ise ilk plastik torba yasaklayan eyalet olmuş ve birçok eyalet de Kaliforniya’yı taklit etmekte imiş. Bu yılın başında New York’ta plastik torbalara ceza olarak beş” cent” ceza koymaya başlamış.Çünkü New York her hafta 1700 ton plastik torba ve pislik toplamakta imiş.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırma ise yasaklar konmazsa, 2050 yılında dünyanın okyanuslarında balıktan daha fazla plastik torba olacakmış. Bu nedenle de Birleşmiş Milletler Temiz Deniz kampanyası ile plastik torba yasağını getirmiş. Kenya ve kırk kadar daha ülke Birleşmiş Mİlletlerin yasaklarına uymakta deniyor!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?