• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
13 Ağustos 2013 Salı

Kaya kime ait: Cebelitarık kavgası!

Global ekonomik kriz eski ulusalcı kavgaları da yeniden gündeme getirmeye başladı. En son itiş kakış İngiltere ile İspanya arasında cereyan etti. Ulusalcılık tüm kıta Avrupası’nda yaygın olduğu için bu tür kavgalar derhal manşetleri dolduruyor ve iç siyaseti bir süre için gündem dışında tutuyor. 
Son kavga Gibraltar’ın kime ait olduğu konusunda. Bu kavga İspanya’da politik finansman dümeni nedeniyle zor günler yaşayan Mariano Rajoy’u da manşetten düşürmüş, kurtarmış. 
İngilizce adı ile Gibraltar veya Türkçe adı ile Cebelitarık, 1704 yılında bir İngiliz-Hollanda ortak kuvveti tarafından işgal edilmiş ve 1713 Utrecht anlaşmasıyla kayıtsız şartsız şekilde, İspanya’dan İngilizlerin kontroluna geçmiş. 
Aslında o günden bu yana da kavga bitmiyor, İngilizler Gibraltar’ı yeniden İspanyol yapmaya çalışan İspanyollara direniyorlar. 1931 yılında İspanya’yı askeri güçle kontrol eden ve sonra da diktatör olan İspanyol Franco 1950’li yıllarda İspanya’nın geri alma taleplerini iyice kuvvetlendirmiş ve hatta 1967 yılında yapılan referandumda Gibraltar halkı İngiliz kalmayı seçince de tüm hududu kapatmış. 
2002 yılında yapılan son referandumda da halkın yüzde 99 kadarı gene İngiliz kalmayı tercih etmiş. Teorik olarak Gibraltar Avrupa Birliği’nde özel statüyle üye ama 1981 yılından bu yana da Gibraltar vatandaşları otomatik olarak İngiliz vatandaşı. Gibraltar AB’nin Gümrük Birliği’ni ve vergi anlaşmalarının dışında kalan özel bir statüde.   

GELİRLERİ İSPANYA'NIN İKİ KATI

Gibraltar aslında çok küçük bir ülke. 6.7 kilometrekare alanı var, İspanya ile de 1.2 km hududu mevcut. Ülkenin temel özelliği olan kaya da 426 metre yüksekliğinde. Ülkenin bugünkü nüfusu 30 bin civarında. Kişi başına geliri 40 bin doların üstünde, yani İspanya’nın iki mislinden fazla. Gibraltar’da işsizlik oranı yüzde 3, İspanya’da ise yüzde 26. Ülke bir sanayi sahibi değil çünkü yer yok. 
Ülkede su bile yok, deniz suyu arıtılıyor, yağmur suyu biriktiriliyor ama esasında turizm, denizcilik, kumar ve finans alanlarından çok para kazanılıyor. Gibraltar yabancı sermayeden vergi almıyor, kendi katma değer vergisi de yüzde 10 kadar yani düşük. Üstelik çok büyük çapta “duty free” ticaret yapılmakta. Bu da İspanyolları deli ediyor. 
Bu nedenle de sık sık hududu kapatıyor veya huduttan geçen arabaları saatlerce bekletiyorlar. İngilizler de Gibraltar kıyısına bir beton bariyer kurarak orada avlanan İspanyol balıkçıları uzak tutunca, İspanya da huduttan geçiş için 50 euro ücret koyarak, balıkçılara parasal destek sağlayacağını açıklamış.  

İNGİLTERE KANUNLARI ÇİĞNİYOR

Bu durumda İngiltere iki savaş gemisini bölgeye göndermiş, İspanyolların alacağı hudut geçiş vergisi de AB kurallarıyla çelişiyor. Ama İngilizlerin İspanyol balıkçıları kayadan uzak tutmak için denize döktükleri beton bloklar da tüm denizcilik ve balıkçılık kurallarına aykırı. 
İngilizler ise beton blokları çevre kirlenmesini önlemek için denize döktüklerini iddia ediyorlar. Kavga da sürüp gidiyor. İngilizler ise, Gibraltar vatandaşları İngiltere’ye bağlı kalmak istedikçe hiçbir pazarlığa girmeyeceklerini söylüyorlar. Bu kavga hiçbir zaman bitmez! 
Bu kavga en çok da İspanya, Fransa ve Fas işbirliğiyle yapılacak olan, 10 milyar dolar maliyetli, ve 14.5 kilometre uzunluğunda, Afrika ve Avrupa’yı birleştirecek olan, bir kısmı su üstü köprü, bir kısmı ise su altında tünel şeklindeki kıtalararası köprü projesinin önünü tıkıyor.   

<p>4 gündür Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan orman  yangınlarına müdahaleler devam ederken son o

Yangın nedeniyle otelden tahliye edilen Songül Karlı korku dolu anları anlattı

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı