• $13,413
  • €15,1597
  • 791.263
  • 1922.98
19 Şubat 2012 Pazar

Kavga eski çözüm yeni!

Teradata şirketinin 17 Şubat 2012 toplantısında davetlilere ikisi de MIT Sloan School'da profesör olan Erik Brynjolfson ve Andrew McAfee adlı kişiler tarafından 2011 yılında yazılmış kısa (80 sayfa) ama çok enteresan bir kitap dağıtılmış. Görür görmez okumadan edemedim.
Kitabın adı 'Race Against the Machine' yani 'Makineye Karşı Yarış' gibi tercüme edilebilir.
Teknolojinin ve enformasyon teknolojisinin ilerlediği ve prodüktivitenin yani verimliliğin öneminin anlaşıldığı dönemden beri, emekle sermaye kavgasına eklenen yeni bir boyutta, makinelerin ve dijital devrimin bazı insanları düşük gelir, işsizlik gibi sorunlarla kalıcı şekilde karşı karşıya bıraktığı tartışılır oldu. Bugünün krizde tekrar ve her yerde ortaya çıkan istihdam ve gelir dağılımı sorunları tabii bu tartışmayı daha da alevlendirdi. Kitap işte bu tartışmaya biraz ışık tutmakta.
Kitabın 59'uncu sayfasında küçük bir emek sermaye çekişmesi anekdotu var. Gerçek mi bilmiyorum ama anlatılana göre bir gün Ford firması CEO'su Henry Ford II ile United Automobile Workers adlı ABD otomotiv işçileri sendikasının Başkanı Walter Reuther modern otomobil fabrikasını geziyorlarmış.
Şakacı Ford sendikacıya takılmış. 'Walter, bu fabrikadaki robotları nasıl sendikaya aidat ödemeye başlatacaksın?'
Sendikacı da altta kalmamış ve demiş ki 'Ya sen bu robotlara nasıl yeni arabaları atabileceksin?'
Kitap bu hikayeden sonra soruyor: Peki insanlar bugün, Marx'dan çok sonra, makineye mi yarışıyor ve savaşıyorlar, yoksa ortada farklı bir mücadele mi var?
Bu soruya satranç adlı oyunundan bir cevap üretmek galiba mümkün. Bu konudaki cevap da kitabın 54'üncü sayfasında veriliyor.
Hatırlanırsa 1997 yılında en büyük satranç ustası usta Gary Kasparov, Deep Blue adlı bir bilgisayara karşı oynamış ve ama 10 milyon dolara bir IBM ekibi tarafından yaratılmış bir süper bilgisayar programı usta satranççıyı yenmişti.
Bu olay o zaman medyada geniş yer almış ve kabaca insanın makineye ve dijital devrime yenileceği anlatılmıştı.
Ancak bugün hala en iyi satranç oyuncusu bir bilgisayar mı?
Bu sorunun açık net ve kesin cevabı ise farklı. Bugün en iyi satranç oyuncusu bir insan grubuyla makineler arasındaki işbirliğine dayanan bir takım. Yani bugün en büyük usta bir makineyle işbirliği yapan insan!
Satrançta insan ile bilgisayarın müsabakası bilgisayarlar peş peşe kazanmaya, ustaları hep yenmeye başladıktan sonra enteresan olmaktan çıkmış ve farklı bir tür satranç turnuvası organizasyonu başlamış. 'Freestyle' adı verilen yeni tür turnuvalar organize edilmiş. Yani makineler ile insanların arzu ettikleri şekilde işbirliği yaparak girdiği satranç turnuvaları.
Bu turnuvalarda kazanan ne müthiş profesyonel satranç ustaları ne de müthiş güçlü makineler ve yazılımlar.
Kasparov tarafından bu turnuvalarla ilgili olarak yazılan ve en son bir turnuvayı özetleyen rapor, der ki: 'Birkaç amatör Amerikan satranç oyuncusu aynı anda üç ayrı bilgisayar kullanarak, yani bilgisayarlara insan coaching yaparak, makinenin olasılıkları sayması yerine, güçlü bir satranç ustası gibi pozisyonları hissederek anlamasına yardım ederek, müthiş hesap yapabilme becerisini de devreye sokarak insan artı bilgisayar artı daha iyi bir ekip yaklaşımı, sonunda hem en iyi bilgisayarı ve yazılımını, hem de insan artı makine ve kötü bir ekip çalışmasını yenmiş bulunuyor.'  
Bu sonuç sadece satrançta geçerli bir sonuç değilmiş meğer. Tıpta, hukukta, perakendede, imalat sanayisinde ve hatta bilimsel araştırmada yarışı kazanmanın yolu, insanın makinelerle rekabet etmesi değil, insanın makineleri, yani dijital devrimin ürünlerini, yanına alarak, onlarla beraber ekip olarak mücadele etmesi. Çünkü makinelerin zayıf olduğu alanlarda insan kuvvetli. Çünkü insan isterse yaratıcı olabiliyor! İnsan hissedebiliyor!
Kitap İngilizce! Kitabı tavsiye ediyorum! Okunması kolay şekilde yazılmış ama içerik çok güçlü ve önemli!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....