• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
12 Haziran 2017 Pazartesi

Katar olayının aslı farklı ve uydurma mı?

New York Times International Edition gazetesinin (gazetenin uluslararası 10-11 Haziran tarihli sayısında) dördüncü sayfada, Katar'la ilgili gündeme getirilen haberlerin aslında sahte olduğunu detaylı olarak açıklayan bir köşe yazısı yayımlandı. David Kirkpatrick ve de Sheera Frenkel adlı yazarlar tarafından derlenen ve de 'Hacking in Qatar highlights espionage for hire' adlı yazı çok entresan. Çünkü yazı nerede ise bir haftadır tüm Arap ülkeleri, ABD ve Katar arasında ortaya çıkan gerilimin hatta düşmanlığın, aslında uydurma ve gerçekten uzak bir bir olay olduğunu, suni şekilde sahtekarlar tarfından gündeme getirildiğini detaylı şekilde ortaya çıkarıyor.

Katar haber ajansının web sitesinde yayınlanan şaşırtıcı bir rapor yazısı, olayları başlatıyor. Katar Emiri'yle ABD Başkanı Trump arasında gerilim olduğunu, gelişmelerin sonunda Emir’i işbaşında bırakmayacaklarını, Emir’in İran'la ve de Hamas’ın Filistinli militanlarıyla dostluğunu ve Emir’in kendisinin İsrail ile iyi ilişkileri olduğunu söylediğini belirtiyor. Bu yazının aslında ABD ve Arap ülkeleriyle Katar’ın arasını açmak için yazıldığı, uydurmaca olduğu da, aslında sonradan okununca açıkça görülüyor.

24 Mayıs günü sabahında erkenden Katar web sitesinde yayınlanan bu yazının, Katar tarafından, derhal kendileri tarafından yazılmamış olduğu açıklaması yapılarak ortadan kaldırıldığı vurgulanıyor. Ama 20 dakika içinde ise, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından haberlere alındığı ve de sürekli yayınlandığı vurgulanıyor.

Katar Hükümeti, yayınlarının başkaları tarafından çalındığını, değiştirildiğini ve bu yayının uydurma olduğunu vurgulasa da, sahtelik Arap dünyasında derhal ciddiye alınıyor ve tabii derhal Katar'la tüm ilişkilerin ortadan kaldırılması gündeme geliyor.

Ancak bugünlerde, yani Katar itham edildikten ve herkes de yalanlara inandıktan sonra, ABD’nin 'Federal Bureau of Investigation' ve de Britanya resmi yayın kurumlarınca yazının uydurmaca olduğu da ortaya çıkarılıyor. Hatta Emirates'in Washington elçisi tarafından yayınlandığı iddiasındaki bazı uydurma yazıların Batı haber medyasına ve de hatta Katar yayın kuruluşu Al Jazeera’ya bile gönderildiği de ortaya çıkıyor.

FBI ve diğer uzmanlar sahte yazı ve yayınların Katar Haber Ajansı'nın bilgisayarına nasıl girilerek yapıldığı konusunu incelemektelermiş.

Bu durum, sahtekarlık konusunun tüm detayları tamamen gerçek olarak tespit edildiği ve yapanlar da tamamen öğrenildiği ve yakalandığı zaman büyük bir global kaos ortaya çıkartacak kadar kötü!

Bakalım bu makalenin içeriği doğru ise önümüzdeki günlerde daha neler göreceğiz?

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı