• $13,5813
  • €15,4069
  • 775.94
  • 1809.65
5 Ekim 2017 Perşembe

Katalanların sorunu çok eskiye dayanıyor

İspanya’daki Katalonya’nın bağımsızlık sorunu son zamanlarda iyice anlaşamazlık yaratmaya başlamıştı ama aslında sorun çok eski bir sorundur.

Katalonya çok eskiden, 10’uncu yüzyılda, Carolingian İmparatorluğu’ndan kopmuş bir bölge idi. İlk önce Aragon Krallığı’na, sonra da İspanya’ya ait oldu. Katalonya da bu süreçte kendi hükümetini, parlamentosunu ve de hukuk sistemini de 1714 yılına kadar ortadan kaldırmamıştı. Fakat siyasette başarısız olduğu için, sonunda kurumlarını ortadan kaldırıp, konuştuğu dili de değiştirmek zorunda kaldı.

Yıllar sonra, 1931’de İspanya bağımsız olunca, İspanya Ordusu’nda bir subay olan F. Macia da Katalonya’yı bağımsız bir Cumhuriyet olarak ilan etti. Madrid problemleri çözmek için Katalonya’ya belli bir ölçüde bağımsızlık verdi. Ama üç yıl sonra da Katalonya Başkanı Lilius Companys bir kere daha bağımsızlık girişimi yaptı.

İspanya, iç savaşından sonra, 40 yıl kadar zamanı, Diktatör General Francisco Franco yönetiminde geçirdi. Diktatör Franco, Luis Companys adlı Katalan Başkanı’nı idam ettirdi ve Katalonya’yı da büyük baskı altında tuttu. Franco sonrası İspanya Hükümeti ancak 1977’de yeniden kuruldu. Bu da, büyük Katalan desteğiyle ve de İspanya Anayasası’nın yeniden ortaya çıkmasından bir yıl önce gerçekleşmişti.

İspanya yeniden kurulunca, anayasa birçok bölgede birleşti, askerlere ülkeyi birleştirmek ve korumak görevi verildi. Ama Katalonya’ya, İspanya’nın korunmasına katıldığı için, gene de birçok konuda kanuni özgürlük sağlandı.

İşte bu özgürlük kanunları, şimdi her iki tarafın nerede ise askeri sayılabilecek faaliyetiyle bozulmuş oldu. 2006’da Katalonya, bölgesel düzenleri ve kuralları, bağımsızlığını artırmak için değiştiren birçok yeni adım gündeme getirdi. Fakat İspanyol mahkemeleri de, dört yıllık incelemeden sonra birçok konudaki faaliyetlerde, kanunsuzluk olduğunu ilan etti.

Bu durumda, bir zamanlar yumuşak milliyetçiliği olan Katalonya’da, büyük çapta vergi ödeme ve ‘bol kepçe’ transfer yapma sorumluluğu gündeme getirilince, dışarıyı da beslemek zorunda kalan Katalanlar, isyan ederek iyice bağımsızlık peşine düştü. Katalonya ise, tüm İspanya’nın en yüksek vergi ödeyen kısmı haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde kavga, gürültü ve itiş kakış arasında 844 kişinin yaralanmasına yol açan bağımsızlık için oy verme sürecinin yapıldığı 1 Ekim Pazar günkü bağımsızlık referandumunda, Katalanlar 2.02 milyon oy verilerek, yüzde 90 İspanyadan ayrılma oyu gerçekleştiğini vurguluyor ama oy verenler de Katalonya’nın nüfusunun yüzde 40 kadarı imiş! Yani ne olacağı şu anda pek bilinemiyor! Ama moraller bozuk ve ortada polis ve asker hakimiyeti var!

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor