• $15,8239
  • €16,7108
  • 921.025
  • 2394.83
9 Ocak 2019 Çarşamba

Kaşıkçı cinayeti için Riyad’da dava açıldı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan’da Riyad’da 4 Ocak’ta dava açıldı ve tevkif edilen 11 kişinin 5’i Kaşıkçı cinayetiyle itham edildi.

Kaşıkçı, İstanbul’da Suudi ajanları tarafından öldürülmüştü. Suçlu 5 kişinin isimleri ise Suudi Arabistan’ın kriminal kuralları nedeniyle açıklanmamıştı.

Ama cinayet uluslararası bir suç haline gelmişti ve ülke için ekonomik ve sosyal programlar hazırlayan Prens Muhammed bin Selman da epeyce suçlanmıştı.

Yapılan incelemeler devam etmekteydi ve de başka suçlular da olduğu konuşuluyordu. Diğer taraftan da Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ilave deliller istediği ve de Ankara’ya enformasyon için beş adet müracaat yaptığı da vurgulanıyordu. Riyad davadan kurtulmak istiyordu ama Batılı sorumlular ise mahkemenin itibarının korunacağını vurguluyorlardı. Davayı gündemde tutan ise Atlantik Konseyi’nin üst düzey üyesi de olan ve de aynı zamanda Londra’daki Royal United Services Institute tarafını da temsil eden H.A. Hellyer’di. Riyad, cinayeti önceleri külliyen inkar etmişti. Ama sonra da bazı önemli Suudi yöneticilerinin olayın içinde olduklarını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Kaşıkçı, zaten önce ABD’ye göç etmişti ve de Washington Post Gazetesi’nin yazarlığını yapmaktaydı. Washington Post’ta ise Prens Salman’ın politikalarını eleştirmişti. Ama Kaşıkçı’nın öldürülmesi de Suudi devletiyle Batılı ülkeler arasında diplomatik bir kriz de yaratmıştı.

Sonunda ABD Senatosu, Beyaz Saray’ın Prens Selman’ı itham etmemesine rağmen, gene de diğer ABD ve Avrupa ülkeleriyle beraber Prens Selman’a ithamları yapınca işler karıştı.

Prens Selman, geçen hafta babası Kral Selman’ın oğlunun itibarını savunmasına rağmen, hükümet dahil birçok kimseyi de değiştirdi. Prens Selman ise geniş siyasi güçlerini muhafaza etti ve de sadık taraftarların da hükümetteki pozisyonlarını değiştirmedi. Suudi görevliler ise hâlâ Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayını, Prens Selman’ın haberi olmadan gerçekleştirildiği tezini korumaya devam ettiler. Ama bu olayın konusu global çapta çok zor ortadan kaldırılabilir.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama