• $13,4647
  • €15,3192
  • 771.098
  • 1857.4
22 Nisan 2014 Salı

Kapitalizmin sorunları

International New York Times 19-20 Nisan tarihli hafta sonu edisyonunda Steven Erlanger tarafından yapılmış bir Thomas Piketty röportajını geniş şekilde yayımladı. Thomas Piketty bir Fransız iktisatçısı. Bugünlerde en çok konuşulan kitabı Amazonda yok satıyor ve kullanılmış kopyaları da orijinal kitabın iki misli fiyata satılmakta. Kim bu Fransız? Ne diyor eserlerinde?

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Thomas Piketty 1971 yılında Paris yakınındaki Clichy’de doğmuş. Yani bugün 42 yaşında. Anne ve babası sol tandanslı ve Fransız Trotsky partisinin üyesi olarak 1968 yılındaki protestolarda yer almış eğitimli, ama aşırı ideolojik kişilermiş. Piketty onlardan biraz daha şanslı, Fransa’nın bitmez tükenmez 'Komünizmin faydaları' konulu entelektüel tartışmalarına muhatap olmadan büyümüş. Çünkü ailesi küsüp, Paris’i terk edip, Aude adlı ve Güney Fransa’da küçük bir yerde yaşamaya başlıyor ve basit yaşama dönüp, keçi yetiştirmek ile uğraşıyorlar. O da 1990 yılında, 19 yaşında, Sovyetler’in çöktüğü dönemde, açık bir kafayla Romanya’yı ziyaret ediyor, hatıralarında boş dükkanların önünde kuyrukta bekleyen insanların felaketini de kendi gözüyle görmüş. Bu nedenle anticapitalist retorik taraftarı değil ama komünizm eleştirmesi de bol. Bu nedenle “komünizm taraftarı veya kapitalizm taraftarı olmam hiç gerekmedi, bu nedenle de kapitalizm ve eşitsizlik konusunda son derece özgür konuşup, yazıp çiziyorum!” diyor.

Büyüme eşitsizliği artırıyor

18 yaşında Ecole Normal Superieure adlı ünlü okulu matematik ve ekonomi okuyarak bitiriyor, oradan EHESS ve London School of Economics’de 22 yaşında yazdığı doktora teziyle akademisyenliğe başlıyor. 1993-1995 arasında ABD’de MİT’te hocalık yapıyor. 1995 yılında Fransaya dönerek CNRS kısa adlı Fransız Ulusal Araştırma Kurumu’nda ve sonra da EHESS’te direktör olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılından itibaren de Paris’te hocalığa dönüyor.
15 yıl boyunca gelir ve servet dağılımı hakkında gelişmiş kapitalist ülkelerde veri topluyor ve sonra da peş peşe kitaplar üretiyor. Sonunda ABD’de California Berkeley Üniversitesi Profesörü Emmanuel Saez ile birlikte yaptığı araştırmada ABD’de yirminci yüzyılda en üst düzey gelir grubunda, çoklukla kira, temettü ve faiz gelirlerinden kaynaklanan servet oluştuğunu ve sermayenin gelirinin artış hızının ekonominin büyüme hızından birkaç defa daha fazla olduğunu, ve ücretin payının azalması olgusunu gerçek dünya verileriyle tespit ediyor. Dolayısıyla gelir ve servet eşitsizliği, gelişme ve büyümeyle azalacağına, ortadan kalkacağına, tersine artıyor. Örneğin ABD’de en zengin yüzde 1 kesim gelirin yüzde 22.5 kadarını ele geçiriyor. En zengin yüzde 10 ise 1913 yılından daha fazla gelir payı aldığı gibi, bu grubun ülkenin toplam servetinin yüzde 70 kadarına sahip olduğunu ve bu yüzde 70’in yarısının sahibinin de yüzde 1 grubu olduğunu, ortaya çıkarıyor.

'Yirmibirinci Yüzyılda Sermaye'

Piketty 11, 13 ve 16 yaşında üç kız çocuğu sahibi iyi bir aile babası, hiçbir parti veya ideoloji üyesi değil, hiçbir siyasi kurum ile çalışmamış ve danışmanlık hizmeti de yapmamış. Aşırı gelir ve servet eşitsizliğinin demokrasinin en büyük düşmanı olduğunu vurguluyor. Son kitabının başlığı da “Yirmibirinci Yüzyılda Sermaye”. Thomas Piketty’nin eseri Arthur Goldhammer tarafından tercüme edildi ve Harvard Üniversitesi tarafından geçen ay yayımlandı! Bu eser tüm dünyada çok ses getirdi ve yazarını da büyük şöhrete ulaştırdı. Kitap servet dağılımı eşitsizliğinin yarattığı sorunları bir tarih kitabı gibi ve pragmatik bir yaklaşımla anlatıyor!

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı