• $8,0663
  • €9,6738
  • 461.254
  • 1408.14
29 Mart 2011 Salı

Kapasitedeki artış zayıf tempo 'tek'leyebilir

Sanayi üretimindeki yıllık artış aralık ve ocakta çift basamaklı seviyelere yükselmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise büyüme temposunun çift  basamaktan tek basamaklı düzeylere ineceğini düşünüyoruz
Merkez Bankası'nın politika değişikliğine gitmesinin ardından ekonomik büyümenin, dolayısıyla da özellikle sanayi üretiminin izleyeceği seyir önemli hale geldi. Sanayi üretiminde temponun hızlanması bir yandan ekonomik büyümeyi artırıyor. Ancak üretim ve gelirlerdeki artış bir yandan da cari açık üzerindeki etkisi dolayısıyla istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Birkaç gün önce Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM araştırmacılarının tespitlerini aktarmış, ekonomide yatay bir seyrin söz konusu olduğunu dile getirmiştik.
Geçen hafta açıklanan kapasite kullanım oranı verileri de bu tezi kısmen desteklemekte. Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı şubat ve mart aylarında yüzde 73 ve 73.2 seviyelerinde gerçekleşmiş. Ocak ayında bu oran yüzde 74.6'ydı. 2010'un son çeyreğinde ise ortalama yüzde 75.6'lık bir oran söz konusuydu. Mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltildiğinde de aralık ve ocak aylarında yüzde 77 seviyesinde olan kapasite kullanım oranının şubat ayında yüzde 76.1'e düştüğünü, mart ayında kısmen yükselerek yüzde 76.4 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz.
Aşağıdaki grafik mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranının ve aynı paralelde sanayi üretim endeksinin izledikleri seyri özetliyor:
Grafikte kapasite kullanım oranındaki keskin yükseliş döneminin geride kaldığını, önemli bir düşüş görülmemesine karşılık yatay bir seyre dönüldüğünün işaretleri yer alıyor. Benzer bir durum geçen yılın ikinci çeyreğinde de görülmüş, ancak daha sonrasında yeniden hızlı bir yükseliş söz konusu olmuştu. Mevsimsel düzeltilmiş veriler kapasite kullanım oranında, ortalama olarak henüz kriz öncesi seviyelerin yakalanmadığını gösteriyor. Çünkü kriz öncesinde bu oran yüzde 80 civarında dalgalanmaktaydı.
Kapasite kullanım oranı verilerini dış ticaret verileri ile birleştirdiğimizde, sanayi üretim endeksinde de şubat ve mart aylarından itibaren yatay bir seyrin söz konusu olacağını tahmin ediyoruz. Bilindiği gibi sanayi üretimindeki yıllık artış aralık ve ocak aylarında yeniden çift basamaklı seviyelere yükselmiş, büyüme oranı ortalama yüzde 18 olmuştu.
Son açıklanan kapasite kullanım verilerine dayanarak yaptığımız hesaplamalarda bu oranın şubat ayında yüzde 11-12 civarına, mart ayında ise yüzde 4-5 civarına gerileyeceğini hesaplıyoruz. Kısacası, yılın ilk çeyreğinde büyüme temposunun çift basamaklı oranlardan tek basamaklı düzeylere ineceğini düşünüyoruz.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de