• $13,7298
  • €15,5598
  • 788.228
  • 1910.41
26 Eylül 2013 Perşembe

Kapasite kullanımında yatay seyir sürüyor

İmalat sanayi için en önemli öncü gösterge durumundaki kapasite kullanım oranı eylül ayında bir önceki aya göre 0.1 puanlık düşüşle yüzde 75.4 seviyesinde gerçekleşti. Aylık bazda çok küçük bir azalmaya karşılık, kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre 1.4 puan artıda. Bu da aslında sanayi üretimindeki tabloyu ana hatlarıyla özetliyor. Üretim temposu geçen yıla göre daha canlı ancak son birkaç aylık trendde önemli bir hareketlenme yok. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş veriler de yukarıdaki tabloyu destekliyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı eylül ayında değişmeyerek yüzde 74.9 seviyesinde kaldı. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı son dört aydır aynı seviyede duruyor. Bu da son 1.5 senenin en yüksek seviyesi. Aşağıdaki grafikte bu durum net bir şekilde görülebiliyor: 

Grafikte, kapasite kullanım oranının dört aydır aynı seviyede kalmasına karşılık sanayi üretiminde dalgalı ama belirgin bir artış trendi var. Bizim ağustos ve eylül ayı verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalar bu durumun devam edeceğine işaret ediyor. Buna göre, ağustos ayında sanayi üretiminin yüzde 10 civarında artacağını, ancak eylül ayında bu oranın yüzde 1 seviyesine kadar gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Bu dalgalanmada kuşkusuz baz etkisinin büyük etkisi var. Aynı zamanda, bu yılın eylül ayında geçen yıla göre iş günü sayısında bir günlük fazlalık var. Bu da gözlerden kaçmamalı. 

İÇ TÜKETİM TALEBİMİZ ZAYIF

Verilerin detaylarına baktığımızda, yatırım ve ara malı imalatında tablonun daha olumlu olduğunu, ancak tüketim malları imalatında kapasite kullanımının ortalamanın altında kaldığını görüyoruz. Bu da aslında iç tüketim talebinde zayıf seyrin korunduğuna işaret ediyor. Hem dayanıklı hem de dayanıksız tüketim mallarında yatay seyir birkaç aydır devam ediyor. Gıda ve içecekler gibi kısa vadeli tüketim gruplarında birkaç ay öncesine kadar devam eden kapasite kullanımı artışı, son üç aydır yataya dönmüş durumda. Kapasite kullanımında uzun dönem ortalaması olan yüzde 75-76 seviyeleri geçildiğinde üretim temposunda ciddi bir artış ve canlanma görülüyor. Ancak, kapasite kullanımı oranı son dört aydır yatay seyrini koruyarak, yani hiç değişmeyerek, henüz sanayi üretimi temposunun ciddi canlanma dönemine girmediğini gösteriyor. 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler