• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
26 Nisan 2014 Cumartesi

Kapasite kullanımında toparlanma

Yılın ilk çeyreğinde üç ay arka arkaya düşerek kafalarda soru işareti oluşturan imalat sanayii kapasite kullanım oranı (KKO) nisan ayında keskin sayılabilecek bir şekilde toparlandı. Mart ayında yüzde 73.1 seviyesine düşen KKO, nisan ayında yüzde bir puandan fazla yükselerek yüzde 74.4’e zıpladı. Geçen yılın nisan ayında bu oran yüzde 73.6 seviyesinde idi. Aynı zamanda mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı da mart ayındaki yüzde 74.3 seviyesinden yüzde 75.0’e yükseldi. Böylece yılın ilk üç ayındaki düşüş bir nebze telafi edilmiş oldu. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş KKO, geçen yılın son ayında yüzde 75.9’a kadar yükselmiş, ancak sonrasında üç ay peş peşe gerilemişti.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Aşağıdaki grafikte hem sanayi üretim endeksinin hem de kapasite kullanım oranının mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltildikten sonra izledikleri seyir özetleniyor.

Grafikte son aylara bakıldığında, kapasite kullanım oranında nisan ayında görülen hızlı yükseliş hemen dikkat çekiyor. Bu yükselişte seçim atmosferinin geride bırakılmış olması, siyasi gerginliğin bir nebze hafiflemiş olması elbette akıllara gelen en önemli faktör. Aynı zamanda, hem dış talepte görülen olumlu seyir, hem içeride talebin göreceli olarak bir miktar toparlanması imalat sanayiinde kapasite kullanımını artırmış.

Nisanda % 3 büyüme bekleniyor

Hatırlanırsa yılın ilk iki ayında sanayi üretimi olumlu sürprizler yaparak yıllık bazda yüzde 7.1 ve 4.9 oranlarında artmıştı. Bu oranlar imalat sanayiinde sırasıyla yüzde 7.4 ve 4.4 olmuştu. Kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız istatistiksel tahmini hesaplamalara bakarak mart ayında sanayi üretiminin yüzde 1.7 ila 4.5 arasında bir oranda artacağını tahmin ediyoruz. Nisan ayı için ise yüzde 3 civarında bir büyüme oranı hesaplıyoruz. Bilindiği gibi sanayi üretim oranları iki ay gecikmeli olarak açıklanıyor. Yani mart ayı verisi iki hafta sonra açıklanacak.

Eğer mart ayında yüzde 4 veya üzerinde bir büyüme temposu gerçekleşirse, yılın ilk çeyreğinde sanayi büyümesi uzun zamandır ilk defa yüzde 5’in üzerinde olacak. Bu tempo artışının özellikle Merkez Bankası’nın faiz artırdığı bir dönemde gerçekleşmesi aslında çok çarpıcı. Faiz artışları iddia edildiği gibi ekonomik büyümeyi hırpalamamış, ancak doğru zamanda uygulanan doğru politikalar ve piyasalara verilen olumlu sinyaller ekonomide istikrara biraz daha katkıda bulunmuş.

Güven endeksi de toparlanıyor

Diğer yandan yine Merkez Bankası tarafından açıklanan İktisadi Yönelim Anketi verilerine göre Reel Kesim Güven Endeksi 108.6 seviyesinden 112.7’ye yükselmiş. Güven endeksindeki toparlanmanın belirgin bir şekilde genel gidişata yönelik değerlendirmelerden ve son üç aydaki sipariş miktarından kaynaklanması da dikkat çekici.

<p>İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik acımasız saldırı ve ambargosu 7 aya yak

Nuseyrat Kampı'ndaki Filistinliler yıkımın boyutunu aktardı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü