• $15,8824
  • €16,8065
  • 941.064
  • 2393.61
23 Şubat 2011 Çarşamba

Kapasite kullanımında kısmi düzeltme!

Sanayi sektöründeki gelişmelere ilişkin öncü gösterge durumundaki imalat sanayii kapasite kullanım oranı şubat ayında ocak ayına göre 1.6 puan düşerek yüzde 73.4 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda ise geçen yılın aynı ayına göre 5.2 puanlık artış söz konusu.
Karşılaştırmaların anlamlı olması ve son dönem trendini daha iyi anlayabilmek için baktığımız mevsimsel düzeltilmiş verilerde de ocak ayına göre kısmi bir düşüş var. Mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı geçtiğimiz aralık ayında hızlı bir zıplama yapmış ve aylık bazda 2.4 puan birden artarak yüzde 77 seviyesine yükselmişti. Aynı oran ocak ayında da korundu. Ancak şubat ayında kapasite kullanımı küçük bir düzeltmeyle yüzde 76.1 seviyesinde gerçekleşti.
Kapasite kullanımı verilerinin sanayi sektörüne ilişkin diğer verilerden önce yayınlanması üretim temposunu izlemek açısından önemli bir bilgi sağlıyor. Ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi yaklaşık iki hafta sonra açıklanacak. Ancak kapasite kullanımında şubat ayı verileri açıklanmış durumda. Yani kapasite kullanımı verileri diğer verilere göre daha güncel ve sanayi üretim endeksine göre iki ay öncesinden fikir sahibi olmamızı sağlıyor.
En son açıklanan sanayi üretim endeksi verisi geçen yılın aralık ayına ait. Hatırlanırsa, aralık ayında baz etkisi nedeniyle düşüş beklediğimiz sanayi üretim endeksi müthiş bir zıplamayla yüzde 16.9 oranında üretim artışına işaret etmişti. Sadece imalat sanayiine bakıldığında üretim artış oranı yüzde 18.9'a yükseliyordu. Aralık ayındaki bu zıplama, mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı verilerinde aynı ayda görülen 2.4 puanlık artışla paralel bir görünüm arz ediyor.
Aşağıdaki grafikte mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranlarıyla sanayi üretim endeksinin izlediği seyir yer alıyor. Grafikte şubat ayında görülen kısmi düzeltme belirgin bir şekilde görülebiliyor. Aynı zamanda, kapasite kullanımında henüz kriz öncesi seviyelerinin yakalanmadığını, ancak sanayi üretim endeksinin kriz öncesindeki seviyelerin üzerine çıktığına da dikkat çekmek istiyoruz.
 Son açıklanan ocak ve şubat ayına ilişkin kapasite kullanım oranlarının da yüksek seviyelerde seyretmesi sanayi sektöründe üretim temposunun devam ettiği anlamına geliyor. Kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız zaman dizisi modellemesine dayanan hesaplamalara göre sanayi üretiminin ocak ayında yüzde 9, şubat ayında da yüzde 11 civarında artmasını bekliyoruz.
Son olarak hatırlatmamız gereken bir nokta daha var. Kapasite kullanımında şubat ayında görülen kısmi düşüşün geçici bir düzeltmeye mi yoksa üretim temposunda bir yavaşlamaya mı işaret ettiğini şimdiden söylemek mümkün değil. Çünkü kapasite kullanım oranlarındaki artışlar hemen hemen her zaman üretim temposundaki artış anlamına geliyor. Ancak aynı durum kapasite kullanım oranında görülen düşüşler için söz konusu değil. Çünkü yeni yatırımlar söz konusu olduğunda, halihazırdaki kapasite artarken, kapasite kullanımında azalmalar söz konusu olabiliyor. Bu anlamda, mart ve nisan aylarına ilişkin veriler daha açıklayıcı olacak.
Diğer taraftan da, Merkez Bankası'nın yeni politika miksi çerçevesinde kredilerin artışının frenlenmesi gerçekleştiği takdirde (henüz verileri bilmiyoruz, yakında bileceğiz) önümüzdeki dönemde sanayi üretimi ve kapasite kullanımının da etkilenme riski de var!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister