• $13,4396
  • €15,2417
  • 795.357
  • 2014.21
27 Aralık 2012 Perşembe

Kapasite kullanımında hızlı yükseliş!

Sanayi sektörü açısından en önemli öncü gösterge olan imalat sanayii kapasite kullanım oranı yılın son ayında sürpriz yaparak beklentilerin üzerinde arttı. Ham verilerde, kasım ayında yüzde 74 olan kapasite kullanım oranının aralık ayında yüzde 73,6'ya düştüğü görülüyor. Ancak mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş verilerde aralık ayında bir önceki aya göre 1,6 puanlık yükseliş yaşandığı görülüyor. Son iki yılda aylık bazda böyle bir artış görülmemişti.
Aşağıdaki grafikte imalat sanayii kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim endeksi birlikte gösteriliyor. Her iki veri de mevsimsel etkilere göre düzeltildiğinden aylık dalgalanmalar önemli.

"tablo.20121226214928.jpg"

Grafiğin son bölümüne dikkatli bakıldığında mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranının 2012'nin ilk yarısında hızlı bir şekilde düştüğünü, ancak yıl ortasından itibaren kasım ayına kadar yatay bir seyir izlediği görülüyor. Aralık ayındaki sürpriz zıplama belirgin bir şekilde son on iki aylık trende ters bir görüntü sergiliyor. Aralık ayındaki yükselişle birlikte mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı mayıs ayındaki seviyesine geri döndü. Ancak geçen yılın aralık ayına göre hala iki puanlık bir düşüş söz konusu.
CANLANMA GÖSTERGESİ
İmalat sanayiinden gelen bu olumlu haber ekonomide canlanmaya ilişkin en güçlü gösterge durumunda. Verilerin detaylarına bakıldığında, canlanmanın özellikle ihracat-yoğun olan makine ve teçhizat, motorlu araçlar, plastik ve metal mamulleri gibi sektörlerde görülmüş olması da önemli.
Kapasite kullanımındaki artışa rağmen Merkez Bankası tarafından anket bazlı olarak yapılan reel kesim güven endeksinde düşüş aralık ayında da devam etti. Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 3,1 puan azalarak 97,9 seviyesinde gerçekleşti.
2003 DAHA İYİ GEÇECEK
Bu endeksin 100'ün altında olması, reel kesim temsilcilerinin ekonomik faaliyetlere ilişkin güveninin azaldığına yani kötümser olduklarına işaret ediyor. Bu durum da aslında canlanmanın henüz başında olduğumuz için sürpriz sayılmamalı. Aynı zamanda kapasite kullanımı verilerini kullanarak yaptığımız tah aüaha iyi geçecek!

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında