• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Nisan 2013 Cuma

Kapasite kullanımında artış hızlandı!

İmalat sanayiinde üretimin en önemli öncü göstergesi olan kapasite kullanım oranı nisan ayı verisi açıklandı. Buna göre mart ayında yüzde 72.7 olan kapasite kullanım oranı yüzde 73.6'ya yükseldi. 
Geçen yıl nisan ayında kapasite kullanım oranı yüzde 74.7 idi. Yıllık bazda kapasite kullanımında düşüş olmasına rağmen mevsimselliğe göre düzeltilmiş oran bu yılın başından beri yükseliyor. Ocak ayında yüzde 73.1 seviyesinde olan mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı, nisan ayı itibarıyla yüzde 74.3 seviyesine yükselmiş durumda. Yani son üç ayda 1.2 puanlık yükselme söz konusu. Ayrıca 2010 sonrası ortalama kapasite kullanım oranı olan, yüzde 74.1 seviyesi de altı ay sonra yeniden geçilmiş oldu. 

YÜKSELİŞLER ÖNEMLİ
Aşağıdaki grafik kapasite kullanım oranında son sekiz yıllık trendi sanayi üretimi performansıyla birlikte gösteriyor. Her iki grafikte de mevsimselliğe göre düzeltilmiş verileri kullandığımız için aylık dalgalanmalar ve yükselişler sanayi sektörü açısından önemli ipuçları barındırıyor.
Kapasite kullanımında ocak ayından bu yana görülen yükseliş trendi grafiğin son bölümünde belirgin bir şekilde görülebiliyor. Bu yükseliş sanayi üretiminde de üretim temposunun artacağına işaret ediyor. Sanayi üretimi de hatırlanırsa şubat ayında yüzde 1.6 oranında artmıştı. Mart ayına ilişkin veriler iki hafta içinde açıklanacak. 
Diğer yandan Merkez Bankası'nın reel kesim temsilcileriyle yaptığı anketlerden derlenerek hesaplanan reel kesim güven endeksi de mart ve nisan aylarında yüzde 112.1 ve 112.0 seviyelerinde gerçekleşti. Bu endeksin 100'ün üzerinde olması olumlu gidişata işaret ediyor. Mart ve nisan aylarında yakalanan seviyeler ise son bir senedir yakalanan en yüksek seviyeler. 

STOKLARDA DÜŞÜŞ VAR
Reel kesim temsilcileri istihdam, yatırım harcamaları, genel gidişat ve önümüzdeki döneme  ilişkin sipariş beklentileri göz önüne alındığında oldukça olumlu bir tablo ortaya koyuyor. Endeksin detaylarında sadece mevcut duruma ilişkin sipariş ve stok miktarına ilişkin görüşlerde 100'ün altına düşüş var. Bu durum da ekonominin genel tablosu dikkate alındığında sürpriz bir durum değil. Çünkü henüz toparlanmanın başındayız ve güçlü etki ikinci çeyrekte görülecek.
Bütün bu gelişmeleri ve son kapasite kullanım oranı verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalar mart ayında da yüzde 1-2 arasında yıllık bazda sanayi üretim artışı olacağına işaret ediyor. Nisan ayında ise sanayi büyüme oranı yüzde 3'ün üzerine çıkacak. Çeyrekler itibarıyla ise ilk çeyrekte yüzde 2 civarında tahmin ettiğimiz sanayi büyümesi ikinci çeyrekte yüzde 4-5 seviyesine çıkabilir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar