• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
28 Temmuz 2014 Pazartesi

Kapasite kullanımı zayıf seyrini sürdürdü

Merkez Bankası ve TÜİK’in ortaklaşa açıkladığı imalat sanayi kapasite kullanım oranı verileri haziran ve temmuz aylarında zayıf seyrini sürdürdü. Buna göre haziran ayında yüzde 75.3’e yükselen kapasite kullanım oranı temmuz ayında yüzde 74.9’a düştü. Geçen yılın haziran ve temmuz aylarında kapasite kullanım oranı sırasıyla yüzde 75.3 ve 75.5 seviyelerinde olmuştu. Yani yıllık bazda bir düşüş söz konusu.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere bakıldığında kapasite kullanım oranındaki düşüş daha belirgin hale geliyor. Mayıs ayında yüzde 74.2 seviyesinde olan mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı haziranda yüzde 74.7’ye yükselmişti. Ancak son açıklanan veriyle, bu oran temmuz ayında yeniden yüzde 74.3’e geriledi. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı geçen yılın sonunda yüzde 75.9 seviyesinde gerçekleşmiş, daha sonra yani 2014’ün başından bu yana sürekli olarak zayıf seyrini devam ettirmişti.
Aşağıdaki grafik kapasite kullanımında izlenen seyri sanayi üretim endeksi ile birlikte gösteriyor. Her iki veri de mevsimselliğe göre düzeltildiği için aylık dalgalanmalar ve genel trend, sanayi sektöründeki gidişat açısından önemli ipuçları barındırıyor.

Diğer yandan anket verileriyle oluşturulan Reel Kesim Güven Endeksi’nde de kayıplar devam ediyor. Haziran ayında 110.7 seviyesinde olan Güven Endeksi Temmuz ayında 109’a düştü. Böylece mayıs ayından itibaren toplam düşüş 4.3 puanı buldu. Aynı zamanda mevsimselliğe göre düzeltilmiş güven endeksi de 107.2’den 106.4’e geriledi. Düşüşün nedenlerine baktığımızda en önemli bozulmalar genel gidişat hakkındaki değerlendirme ve beklentiler, yatırım harcamaları, önümüzdeki üç ayda beklenen üretim hacmi, toplam sipariş ve önümüzdeki dönemdeki istihdam beklentileri gibi alt kalemlerde görülmüş.
Reel sektöre ilişkin bu zayıflama trendi 2014’ün ikinci yarısında ekonomik aktivitede zayıflama olacağına ilişkin sinyal veriyor. Haziran ve temmuz aylarına ilişkin kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız istatistiki hesaplamalara göre sanayi üretiminin yıllık bazda haziran ayında yüzde 2 civarında, temmuz ayında da yüzde 3-5 oranında azalacağını tahmin ediyoruz.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı