• $8,4734
  • €10,0588
  • 493.548
  • 1413.8
29 Ekim 2014 Çarşamba

Kapasite kullanımı zayıf seyrediyor

İmalat sanayii kapasite kullanım oranı geçen aya göre 0.5 puan artışla yüzde 74.9 seviyesine yükseldi. Aylık bazda bir yükseliş görülse de, kapasite kullanımı geçen yılın aynı ayındaki seviyesinin 1.5 puan altında. Yıllık bazda fark ağustos ayında 0.8, eylül ayında 1 puandı. Yani geçen seneye göre makas açılmaya devam ediyor. Geçen yılın bu döneminde kapasite kullanımında göreceli bir toparlanma söz konusu olurken, bu yıl yılbaşından beri devam eden düşüş sürmekte.
Diğer yandan mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranının da son üç aydır yüzde 74 seviyesinde kalıp değişmediğini görüyoruz. Bu seviye, mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde yaklaşık iki yıldır görülen en düşük kapasite kullanım oranı. Aşağıdaki grafikte imalat sanayii kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim endeksinin izledikleri seyir özetleniyor.

Grafiğin son dönemine bakılırsa, kapasite kullanımında yılın başından bu yana görülen aşağı yönlü bir seyre rağmen, sanayi üretim endeksinde dalgalı ama yukarı yönlü bir trend söz konusu. Benzer bir durum iki sene önce, 2012 yılının ilk yarısında da gözlemlenmişti. Ancak gerek yurtiçi tüketim talebinde, gerek yatırım trendinde görülen zayıf seyir, bir de en önemli ihracat pazarımız olan Avrupa’da söz konusu olan durgunlukla birleşince kapasite kullanımında düşüşler sürpriz değil. Sanayi üretimindeki artışlar bu dönemde bir süre artarak devam etse de ihracat talebinde görülen gelişmeler önemli bir faktör haline geliyor. Aksi durumda stoklarda görülecek artışlar sanayi üretiminde de ibreyi aşağıya çekecektir.
İhracat ve talep tarafındaki öncü göstergelere baktığımızda ise reel kesimde üretim hacmi ve ihracat talebi tarafındaki beklentilerin olumlu olduğunu görüyoruz. Genel ortalamada, reel kesim güven endeksi ekim ayında 2.1 puanlık yükselişle 110.1’e yükseldi. Bu seviyenin mevsimselliğe göre düzeltilmiş reel kesim güven endeksinde bu yıl kaydedilen en yüksek seviye olduğunun altını çizelim. Güven endeksinin en fazla yükselten faktörler son üç aydaki toplam siparişler ve gelecek üç aydaki üretim hacmi olarak öne çıkıyor. Diğer yandan, reel kesimin genel gidişat konusundaki beklentileri ve yatırım harcamaları olumsuz faktörler olarak ön plana çıkıyor.
Bilindiği gibi sanayi üretimi verileri iki aylık gecikmeyle açıklanırken, kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi gibi öncü göstergeler daha hızlı açıklanıyor. Bu verileri kullanarak yaptığımız hesaplamalara bakarak eylül ayında sanayi üretiminin yüzde 1 civarında azalacağını, ekim ayında ise yüzde 2-3 civarında artacağını tahmin ediyoruz. Bu hesaplamaları kapasite kullanımında görülen zayıf seyrin bir sonucu olarak görmek gerek.

<p class='MsoNormal'>Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden orman yangınlarına  müdahaleler devam

Müge Anlı'dan evleri yanan köy halkına ziyaret

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor