• $9,5169
  • €11,0592
  • 548.559
  • 1519.25
27 Ağustos 2014 Çarşamba

Kapasite kullanımı yine zayıf kaldı!

Sanayi sektöründeki aktivitenin öncü göstergelerinden imalat sanayii kapasite kullanım oranı ağustos ayında yüzde 74.7’e geriledi. Bu oran temmuz ayında yüzde 74.9 seviyesinde idi. Geçen yılın ağustos ayında ise kapasite kullanım oranı yüzde 75.5 olmuştu. Yani hem aylık bazda (0.2 puan) hem de yıllık bazda (0.8 puan) düşüş söz konusu.

Mevsimsel dalgalanmalar ayıklandığında da kapasite kullanım oranındaki düşüş devam ediyor. Temmuz ayında yüzde 74.3 seviyesinde olan oran ağustosta yüzde 74.1’e gerilemiş. Bu durum bayram tatillerinden kaynaklanıyor diyemiyoruz çünkü geçen yıl da bayram ağustos ayında idi. Ancak kapasite kullanımında bu yılın başından itibaren görülen düşüşün ağustos ayında da devam ettiğini söyleyebiliriz. Kapasite kullanımı zaten uzun dönem ortalaması olan yüzde 75.7 seviyesinin çok altında idi. Ağustos ayında son dönem ortalaması (2009 sonrası) olan yüzde 74.3 seviyesinin de altına indi.
Aşağıdaki grafik kapasite kullanımında bu yılın başından beri süren düşüşü sanayi üretim endeksindeki gelişmelerle birlikte gösteriyor:

Grafikte de görüldüğü üzere, kapasite kullanımı aralık ayından bu yana düşüyor. Buna karşılık sanayi üretim endeksinde dalgalı ama yukarı yönlü bir trend söz konusu idi. Ancak son 3-4 aydır bu trend de sona ermiş, sanayi üretim endeksi yataya dönmüş durumda.
Zayıf seyir kronikleşmemeli
Diğer yandan Merkez Bankası tarafından açıklanan İktisadi Yönelim Anketi sonuçları da kapasite kullanımındaki zayıf seyirle paralel bir görüntü sunuyor. Buna göre Reel Kesim Güven Endeksi ağustos ayında 109.0’dan 106.8’e gerilemiş. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş endeks ise 106.3’ten 106’ya düşmüş. Güven endeksini en fazla düşüren faktörlere baktığımızda son üç aydaki siparişler (7.6 puanlık düşüş), gelecek üç aydaki istihdam (4.7 puanlık düşüş), gelecek üç aydaki üretim hacmi (2.1 puanlık düşüş) ve gelecek üç aydaki ihracat siparişleri (2.1 puanlık düşüş) ön plana çıkıyor. Olumlu tarafta ise sadece mevcut stok durumundan söz edebiliriz, ki bu da zayıf iç talep nedeniyle satışların fazla olmaması ile yakından ilişkili bir durum.
Özetle temmuz ve ağustos aylarında sanayi sektöründeki zayıf seyir kronikleşirse, yıllık büyüme hedefini tutturmak da zora girebilir.Kapasite kullanım oranı ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız istatistiki hesaplamalara göre temmuz ayında sanayi üretiminde yıllık bazda daralma olacağını tahmin ediyoruz. Oran olarak da yüzde 3 ile 5 arasında bir oranda negatif büyüme rakamıyla karşılaşabiliriz. Bilindiği üzere sanayi üretiminde yıllık artış oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.3 seviyesinde olmuş, ancak ikinci çeyrekte bu oran yüzde 2.5’e gerilemişti.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu