• $15,9776
  • €16,8056
  • 931.882
  • 2393.61
29 Aralık 2011 Perşembe

Kapasite kullanımı yılı yükselişle kapattı!

İmalat sanayi kapasite kullanım oranında ağustos ayından itibaren görülen yükseliş aralık ayında da devam etti. Sanayi sektörüne ilişkin en önemli öncü gösterge durumundaki kapasite kullanım oranı, 2011'in son ayında yüzde 75.5 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aralık ayındaki seviyeyle hemen hemen aynı düzeyde. Ham verilerde ise yıllık bazda 0.1 puanlık düşüş söz konusu.
Aynı zamanda kasım ayına göre karşılaştırıldığında kapasite kullanım oranında aylık bazda 1.4 puanlık düşüş gerçekleşmiş. Ancak mevsimsel faktörler göz önüne alındığında, düzletilmiş kapasite kullanım oranı aylık bazda bir puanlık yükselişe işaret ediyor. Düzeltilmiş verilere bakıldığında son dönemde görülen en yüksek aylık yükseliş aralık ayında gerçekleşmiş. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı verileri sanayi üretim endeksiyle birlikte gösteriliyor. Son dönem verilerine dikkatle bakıldığında hem kapasite kullanım oranında ağustos ayından itibaren görülen yükseliş, buna paralel olarak da sanayi üretim endeksinde görülen yukarı yönlü trend net bir şekilde görülebiliyor.
2011 yılına oldukça hızlı giren sanayi sektöründe yılın ilk yarısında göreceli bir yavaşlama söz konusuydu. Zaten yılın ilk yarısında yıllık bazda çift basamaklarda seyreden büyüme oranları da yaz aylarına doğru yavaşlayarak tek basamağa indi. Yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki yıllık artış yüzde 14'ün üzerine çıkarken ikinci ve üçüncü çeyreklerde bu oran yüzde 8 civarında gerçekleşti.
Yılın son çeyreğine ilişkin henüz sadece ekim ayı sanayi üretim verileri açıklandı ve yıllık bazda yüzde 7.3 oranında üretim artışı gerçekleşti. Kasım ve aralık aylarına ilişkin sanayi üretim verileri henüz açıklanmadı. Ancak kapasite kullanım oranlarında her iki ayda da ciddi bir yükseliş olması sanayi sektöründe üretim temposunun canlı olduğuna işaret ediyor.
Kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre sanayi üretiminin kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 ila 10 arasında artacağını tahmin ediyoruz. Bu oran yılın son çeyreğinde yavaşlaması beklenen sanayi sektörü açısından oldukça yüksek bir tempoya işaret ediyor. Aralık ayına ilişkin yaptığımız ilk hesaplamalara göre yüzde 5 civarında yıllık sanayi üretim artışı tahmin ediyoruz.
Hesapladığımız bu artış oranları hem aralık ayında kapasite kullanımında görülen artışa işaret ediyor hem de geçen yıl aralık ayında gerçekleşen yüzde 17'lik üretim artışından kaynaklanan baz etkisini yansıtıyor. Sonuç olarak, ilk verilere göre sanayi üretiminin yılın son çeyreğinde yüzde 7-8 civarında büyümesini bekliyoruz. Bu da GSYH büyümesini 2-3 puan yukarıya çekecek. Kabaca bir tahmin yaparsak, yılın son çeyreğinde GSYH büyümesinin üçüncü çeyrekle benzer seviyelerde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

"deniz.20111228223335.jpg"
Sanayi üretimindeki ve dolayısıyla genel ekonomideki yüksek büyüme temposunun yılın son çeyreğinde de devam edecek olması zor geçeceğini bildiğimiz 2012 öncesinde bir miktar umut veriyor. Ancak yüksek büyüme temposunun cari açık üzerindeki etkisinin olumsuz olacağını da eklememiz gerekiyor. 2012'nin ilk yarısında ekonomide göreceli bir yavaşlamayla birlikte cari açığın da birkaç ay gecikmeyle kontrol altına alınacağını düşünüyoruz.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister