• $7,4234
  • €9,0356
  • 439.755
  • 1528.21
28 Eylül 2011 Çarşamba

Kapasite kullanımı yeniden yükselişte!

İmalat sanayii anket verilerine dayalı olarak Merkez Bankası tarafından derlenen ve her ayın son haftasında açıklanan imalat sanayii verileri ekonominin gidişatı ve sanayi sektöründeki görünüm hakkında en erken açıklanan öncü gösterge durumunda.
Bu hafta başında açıklanan verilere göre imalat sanayiinde Ocak-Temmuz arasında görülen yavaşlama sona ermiş. Ağustos ayında yüzde 76.1 olan kapasite kullanım oranı 0.1 puan artarak eylül ayında yüzde 76.1'e yükselmiş. Ham verilerde aylık yükselişin miktarı küçük gözükebilir. Merkez Bankası'nın mevsimselliğe göre düzelttiği verilere göre eylül ayındaki artış 0.3 puan. Ağustos ayındaki artış da dikkate alındığında iki ay öncesine göre 1.3 puanlık artış söz konusu.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verileri koyduğumuz aşağıdaki grafikte bu durum daha net bir şekilde görülebiliyor.
 Grafikte kapasite kullanım oranları ile sanayi üretim endeksi arasındaki paralellik hemen dikkat çekiyor. Hatırlanırsa yılın ilk çeyreğinde çift basamaklı oranlarla büyüyen sanayi sektöründe nisan ayından itibaren bir miktar tempo kaybı görülmüş ve yıllık üretim artış oranları haziran ve temmuz aylarında yüzde 7'nin altına gerilemişti. Benzer şekilde, ocak-haziran döneminde düşmekte olan mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi temmuz ayında yükselmişti.
Son açıklanan kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız hesaplamalarda, ağustos ve eylül aylarında sanayi üretim artışının yeniden yükseleceğini görüyoruz. Buna göre ağustos ayında yüzde 8-10 arası bir artış ve eylül ayında yüzde 11 civarında bir artış söz konusu olacak. Yani yılın son çeyreğine girerken sanayi üretiminde yeniden çift basamaklı büyüme oranları gündeme gelecek.
Küresel tabloda belirsizlikler artarken sanayi sektöründen pozitif veriler gelmesi son derece olumlu ve önemli. Daha önce de söylediğimiz gibi, küresel problemlerin kurbanı olmazsak, içeride son derece güçlü bir ekonomik dinamik var. Bütçe ve kamu borcu sorunumuz yok. Bankacılık sektöründe rahatız. Merkez Bankası hem içerideki hem dışarıdaki gelişmelere karşı proaktif davranarak oldukça sağlam adımlar atıyor. Cari açığın finansmanında uzun vadeli yatırımlar yeniden artmaya başladı. Döviz rezervimiz güçlü. Paniğe neden olacak bir durum yok. Hem istihdamda hem de üretimde olumlu gelişmeler yaşanıyor.

<p>Başkan Erdoğan: Türkçe'de kelime katliamı oldu </p><p>KÜLTÜR VE TURİZM ÖZEL ÖDÜLLERİ </

21 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu

Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu