• $15,9631
  • €17,0448
  • 951.474
  • 2380.9
30 Ekim 2011 Pazar

Kapasite kullanımı son altı ayın en yükseğinde!

Merkez Bankası tarafından açıklanan imalat sanayiine ilişkin kapasite kullanım oranı ekim ayında yükselmeye devam ederek yüzde 77 seviyesine ulaştı. Bu oran ağustos ve eylül aylarında yüzde 76.1 ve 76.2 seviyelerindeydi. Yani yaklaşık bir puana yakın artış söz konusu. Geçen yılın ekim ayına göre de 1.7 puanlık artış var. Aylık ham veriler itibarıyla kriz sonrasında kapasite kullanımında yüzde 77 seviyesi ilk defa görülüyor. Yani ekim ayındaki kapasite kullanım oranı aslında son üç yılda gerçekleşen en yüksek oran.
Ancak bir noktaya dikkat çekmemiz gerekiyor. Ekim ayındaki yükselişte mevsimsel faktörler de devreye girmiş. Merkez Bankası tarafından açıklanan mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanımı oranlarında ekim ayında yüzde 75.1 seviyesine yükselme gerçekleşmiş. Kapasite kullanım oranı mayıs ayından bu yana yüzde 75 seviyesinin altındaydı. Yani mevsimsellik dalgalanmaları bir kenara bıraktığımızda son altı aylık en yüksek kapasite kullanım oranı yakalanmış.
Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranlarında son yedi yılda izlenen seyir yer alıyor. İmalat sanayi kapasite kullanımın öncü gösterge olması nedeniyle ve aralarındaki paralelliğe dikkat çekmek için mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksini de grafiğe ekledik. Bilindiği gibi sanayi üretim endeksi verileri imalat sanayi kapasite kullanım oranlarına göre yaklaşık bir buçuk aylık bir gecikmeyle açıklanıyor.
 Grafikte de görüldüğü üzere, ocak-temmuz döneminde düşüş trendinde olan kapasite kullanım oranı son üç aydır yükselme eğiliminde. Ağustos ve eylül aylarındaki yükselme trendi ekim ayında da devam etmiş. Sanayi üretiminde de benzer bir trendin söz konusu olacağını düşünüyoruz. Daha önce sanayi üretim endeksi temmuz ayında bir zıplama yapmış ancak ağustos ayında aynı oranda düşerek bir düzeltme gerçekleşmişti. Ancak ağustos ayından itibaren yükselen kapasite kullanım oranlarına bakarak sanayi üretiminde de yeniden artma başlayacağını tahmin edebiliriz.
Ağustos ayında yüzde 5'in altına düşen yıllık sanayi büyümesi kapasite kullanımı ve ihracat verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre eylül ve ekim aylarında yüzde 8'in üzerine yükselecek. Hata paylarını da göz önüne aldığımızda çift basamaklı büyüme oranlarının da sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz. Yaptığımız hesaplamalar sanayi üretiminin eylül ayında yıllık yüzde 9, ekim ayında da yüzde 10.5 oranında artacağına işaret ediyor.
Bu tabii dış dengede düzeltmeyi yavaşlatacak bir faktör, çünkü ithalatı arttırır.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor