• $15,949
  • €16,9027
  • 946.275
  • 2372.35
24 Temmuz 2011 Pazar

'Kan görmüş piyasa' bir süre sakinleşir, şimdi gözler ABD'de

Euro Bölgesi Liderler Zirvesi'nde alınan kararlar bir süre nefes aldıracak ve gözler ABD'ye kayacak. Piyasa bir süre sakinleşir hiçbir şey garanti değil ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...

Temmuz ayının son günleri ölümcül global sorunlara çözüm aranan bir dönem oldu. Dünyada Avrupa ve ABD  konusunda önemli sorunlar ve kötü gelişmeler gündemdeydi. Krizin İtalya'ya ve İspanya'ya bulaşması, Avrupa  siyasilerinin ataleti ve İtalya'daki siyasilerin tutumu nedeni ile de (Başkan Berlusconi ve Bakan Tremonti kavgası gibi) giderek kötüleşiyordu. Aslında ABD de siyasi ve ekonomik ideolojik kavga içinde idi: 2 Ağustos tarihine kadar kamu borç limiti Kongre tarafından yükseltilmediği takdirde sorun yaşanacak! Merkel ve diğer Avrupa siyasetçileri ise  Avrupa Birliğinin bir 'Para Transfer' Birliği haline gelmesinden korkuyorlardı. Bu nedenle sorunları derhal çözecek Avrupa ortak bonoları gibi düşük faizli bonolar çıkarmaktan kaçınıyorlardı. Avrupa siyasileri bu krizden doğan borcun kimin tarafından sırtlanması gerektiğine karar veremiyorlardı. Bu durumda borcu kim sırtlanacaktı? Sonuçta, euro kurtulacaksa da, bir mali birlik yani, Federal Hükümet kurulması çözümü gündeme gelmeli mi? Avrupa'da sorunlu ülkelerin sorunlu bankaları ile ilgili stres testlerinden pek iyi haber de gelmediği de gündeme gelmişti!

Kredilerin vadesi 15 yıla çıkarılacak
EURO bölgesi liderler zirvesinde çok önemli kararlar alındı.
- AVRUPA Kurtarma Fonundan verilen kredilerin vadesi 7 yıldan 15 yıla çıkarılacak.
- KREDİLERİN faizi yüzde 4.2'den yüzde 3.5'e düşürülecek.
- 440 milyar euroyu aşan fon sağlanmış bulunan Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSF) bankaları yeniden sermayelendirebilecek.
- EFSF mekanizmasından yeni destek yardımı Yunanistan'ın yanı sıra Portekiz ve İrlanda için de geçerli olabilecek.
- YUNANİSTAN'A ikinci yardım paketinde özel sektörün rol alabileceği birkaç seçenek değerlendirilmeye başlanacak.
- YÜZDE 20 kadar değer kaybına uğrayan tahviller ya geri alınacak ya tahviller değiştirilecek ya da takas edilecek.

Kararlarda esas hedef İtalya ve İspanya
BU kararlar öncelikle Yunanistan'ın sorunlarına dönük, ama esas hedef  büyük Avrupa ekonomilerine, İspanya ve İtalya'ya bulaşmayı önleyecek bir kararlılık sergilemek. Yunanistan'daki ilk krize Mayıs 2010'da 110 milyar euroluk ilk müdahale yapılmıştı. Bu yıl mart ayında da 300 milyar euroya yükselen Yunan borcu için de faiz önlemleri alınmıştı. Yunanistan'da gerçekleşen çöküşün İspanya ve İtalya'yı da tehdid etmesi üzerine acil durum ilan edilmişti.

Eskisi gibi olmayacak
GERÇEKLEŞTİRİLEN zirve, bu konudaki beşinci Avrupa liderleri zirvesi ve bu zirve de daha kararlı bir görüntü vermesine rağmen, zaman içinde yetersiz kalması olasılığının kuvvetli olduğunu düşünen birçok kişi mevcut. Ama kararlar biraz nefes aldıracak ve en azından kısa vadede, gözler Avrupa'dan, 2 Ağustos'a kadar ABD'de gerçekleşebilecek olaylara kayacak. Kan görmüş piyasa bir süre sakinleşir ama, hiçbir şey garanti değil ve eskisi gibi değil artık!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak