• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kamu harcamaları ABD bütçe açığını büyütüyor

Donald Trump’ın bütün dünya ülkelerinden ticaret vergisi toplamasının nedeni, iş başına geldiğinde 800 milyar dolara gelmiş yıllık kamu bütçe açığını kapatabilmek, yani küçültmek yaklaşımıydı.

Ama şimdi bakılırsa, Trump ‘bonkör harcamalara’ devam ederse, işler iyice zorlaşacak. Donald Trump tasarruf planlarını gerçek yapamayacak.

Bazı ABD devlet harcamaları artınca, ABD Hükümeti’nin 2018 federal bütçe açığı, ağustos ayında bir evvelki yılın iki misline çıktı. Gelirler düşüp, harcamalar ise çok artınca, böyle olması normal sayılmalı.

Hazine departmanı ilginç bazı açıklamalar yaptı. Geçen ay, hükümet 214 milyar dolar bütçe açığı vermişti. Halbuki Ağustos 2017’de ise bütçe açığı sadece 107.7 milyar dolar olmuştu.

Dikkatli bakılırsa bir yandan sosyal güvenlik ödemeleri, ‘Labor Day’ adlı tatil nedeniyle eylül ayı yerine ağustosta ödenmişti. Ama bu değişiklikler hesaptan çıkarılsa da ağustos bütçe açığı 152 milyar dolar olacaktı, bu da bir evvelki yıla göre yüzde 41 daha fazla kamu harcaması demekti.

Aşırı harcama neden olmaktaydı? Hükümetin gelirleri ağustosta bir önceki yıla göre sadece minimal oranda yüzde 3 azalmıştı. Borçta ödenen yüksek faiz, askeri harcamalarda beklenmeyen artış ve de planlanandan daha çok artan sosyal güvenlik ve de sağlık harcamaları, ağustosta yüksek harcama açığı gerçekleşmesinin nedenleriydi.

Tabii kamu harcamaları kamu gelirlerini aşırı oranda aşınca da, 2018 yılının ilk 11 ayında yapılan hesapta, 898 milyar dolar bütçe açığı çıkmıştı. Bu bir evvelki yıldan net yüzde 33 daha fazla bir toplamdı. Yani federal bütçe açığı şişmekte!

Geçen hafta hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, hesaplar yapıldığı takdirde 2018 yılında toplam açık 793 milyar dolar olmalıydı, 2017’de ise aynı hesap 665 milyar dolar açık göstermekteydi. Bu da yüzde 19 açık artışı demekti.

Eğer hesaplar sadece bu yıl için yapılırsa, ticari gelir vergi rakamları da düşmüş. Geçtiğimiz günlerde Hazine’nin hesaplarına göre, bu mali yılda özel gelir vergisi hesaplarında yüzde 20 değişiklik var.

Son 12 aylık bütçe açığı hesaplanırsa da, son ağustos ayında bütçe açığı, yüzde 4.4 olmuş, bu da Mayıs 2013 tarihinden bu yana en yüksek düzey.

Bana öyle geliyor ki, Trump azaltmak istediği kamu bütçe açığını azaltamıyor ve de artmasına da engel olamıyor. Ülkeyle şirket arasında doğal olarak fark var!

Sosyal medyada artan şiddet olayları... Batı özentilerinin derdi ne ?

Sosyal medyada artan şiddet olayları... Batı özentilerinin derdi ne ?

2020 yaz sezonunda baba sandaletleri ön planda

2020 yaz sezonunda baba sandaletleri ön planda

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor

Bir kâse yoğurt hem tok tutuyor hem de o sorunu çözüyor

Konyaaltı Plajı'nda tatilcilere denizden 3 dilde 'sosyal mesafe' uyarıs

Konyaaltı Plajı'nda tatilcilere denizden 3 dilde ''sosyal mesafe'' uyarısı