• $13,1212
  • €14,9363
  • 756.704
  • 1805.62
2 Nisan 2014 Çarşamba

İthalatta daralma şubatta arttı!

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Şubat ayında dış ticaret açığı, beklenenin üzerinde düşen ithalat sonucu, geçen yıla göre yüzde 27 oranında daraldı. İhracat yüzde 6.2 artışla 13.2 milyar dolara yükselirken, ithalatta yüzde 5.9'luk düşüş gerçekleşti. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde ihracatın ciddi şekilde ivmelendiğini, ithalatın ise düşüş trendinde olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafik dış ticarette mevsimselliğe göre düzeltildikten sonra izlenen trendi özetliyor:

Grafikte de görüldüğü üzere ihracatta son dönemde bir toparlanma, buna karşılık ithalatta da düşüş trendi var. 2013 sonunda aylık 12.7 milyar dolar olan ihracat iki ayda ortalama yüzde 4,5 oranında artışlarla 13.9 milyara yükselmiş durumda. Aylık ihracat hacminde rekor 2012 Ağustos'unda kırılmıştı. İhracatta güçlü trendin devam etmesi durumunda bu rekor kırılabilir.
İthalat tarafında ise 2013 sonunda 21.1 milyar dolar olan hacim aylık ortalama yüzde 2 oranında düşüşle 20.1 milyara düştü. Yani ihracatta bir milyar dolarlık artış, ithalatta da bir milyar dolarlık düşüş söz konusu. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret açığı da ortalama iki milyar dolar azalmış durumda.
İhracat pazarlarımızı bölgesel olarak ayırıp trendlere baktığımızda ise en hızlı artışın bir numaralı ihracat pazarımız olan Avrupa ülkelerine olduğunu görüyoruz. Son on iki ayda hızla düşen Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine olan ihracatta ise son iki ayda bir miktar toparlanma söz konusu. Aşağıdaki tabloda bu durum rakamlarla özetleniyor:

İthalatın düşüşünde kuşkusuz döviz kurlarının etkisi büyük. Ancak üretimin ve ihracatın devam etmesi bir süre sonra ithalattaki düşüşü durduracaktır. Bu noktada, dış ticaret ve cari açıkta düzelmenin devam etmesi için ihracattaki temponun devam etmesi gerekiyor. Ekonomideki büyüme temposu da dikkate alındığında, iç talepteki gelişmeler cari açık ve dış ticaret açığındaki tabloyu belirleyecek. Bu noktada yatırım malı ve ara malı ithalatındaki yavaşlamanın tüketim malı ithalatından daha keskin olması ciddi bir soru işareti oluşturuyor.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)