• $15,5581
  • €16,2179
  • 897.338
  • 2418.35
4 Aralık 2012 Salı

İthalat azalıyor, ihracat artıyor!

Ekim ayına ilişkin dış ticaret verileri genel beklentilerden oldukça farklı gerçekleşti. Aylık ithalat yüzde 5,6 oranında düşüşle 18,8 milyar dolara gerilerken ihracatın artış oranı ağustos ve eylül aylarındaki gibi çift basamaklı oldu. Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 oranında artarak 13,3 milyar dolara çıktı. Böylece, geçen yılın ekim ayında 8 milyar doları geçen dış ticaret açığı 5,5 milyar dolara kadar düştü. İlk on aylık açık 69,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 90 milyar doların üzerindeydi. Tahminimiz, dış ticaret açığının yıl sonunda 80 milyar dolar civarında gerçekleşeceği yönünde. Geçen yıl bu rakam 106 milyar dolar olmuştu.
Dış ticaretteki düzelme mevsimsel düzeltilmiş verilerde de görülebiliyor. Mevsimsel düzeltilmiş ihracatta aydan aya yapılan karşılaştırmalarda eylül ayında bir düşüş görülmüştü ancak ekim ayında yeniden artış gerçekleşti. Genel trende baktığımızda ise ithalatın büyük oranda yatay seyrettiğini, ancak ihracatın 2009 sonrası temposunu koruduğunu görüyoruz. Aşağıdaki tablo, dış ticarette son on yıllık tabloyu genel hatlarıyla özetliyor:

"ithalat1.jpg"

İthalatın azalıyor olması iç talepte henüz bir toparlanma trendi olmadığının bir göstergesi. Bu durum bir süre daha devam edecek gibi görünse de önümüzdeki aydan itibaren dış
ticaretteki düzelmenin yavaşlaması bekleniyor. Aynı zamanda, azalan ithalat KDV gelirlerini olumsuz etkilediğinden bütçe açısından olumlu bir durum değil. Ancak bu gelişmeler beklenmedik değil.
İhracat verilerini değerlendirirken son günlerde efsane halini almaya başlayan bir konuyu yeniden tartışmamız gerekiyor. İran'la olan enerji ticaretinde ödemelerin altın ihracatıyla  kullanıyor olması çoğu kimsenin kafasını karıştırıyor. Öncelikle şunu belirtelim ki, altın hariç ihracatta da artış söz konusu. Yani ihracattaki artış sadece altın ihracatından kaynaklanmıyor. Bu durum birkaç ay önce (temmuz ve ağustos aylarında) geçici olarak görüldü. Ancak son altı ayda temmuz ve ağustos ayları hariç tutulduğunda altın hariç ihracatta da artış görülüyor. Aşağıdaki ikinci grafikte bu yıl başından beri altın hariç dış ticarette görülen değişim oranları yer alıyor.

"ithalat2.jpg"

Altın hariç ihracata bakmak önemli çünkü altın hem mal hem de aynı zamanda ödeme aracı olduğundan imalat sanayi ihracatındaki gidişatı sadece altın hariç ihracat verilerinden görebiliriz. Ancak, altının dış ticarete ve cari açığa etkisi sadece bu durumla sınırlı kalıyor. İran'dan yapılan ithalat normal döviz kalemleriyle ödenmiş olsaydı, altın içeride kalacaktı, döviz rezervi azalacaktı. Şimdi ise ülke dövizi içeride kalıyor ama ülke altın rezervimiz azalıyor. Ortada yanıltıcı bir durum yok.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!